Предшестващ захарен диабет, инсулинозависим МКБ O24.0
Предшестващ захарен диабет, инсулинозависим преди бременността се среща все по-често в наше време.
Преди ерата на инсулина голям процент от бременните са абортирали или са раждали преждевременно, едва 50% от бременностите са стигали до термин, не малък процент са завършвали с мъртво раждане. Общо неонаталната смърт е достигала 15%.
Диабет по време на бременността е все по-често, като в момента има около 1.5 милиона жени в репродуктивна възраст болни от диабет.
Предшестващ захарен диабет, инсулинозависим е заболяване, при което е налице смущение в обмяната на въглехидратите, което се дължи на недостатъчното количество инсулин в организма.
Обикновено инсулинозависимият захарен диабет се проявява в детската възраст поради автоимунна деструкция на бета клетките на панкреаса.
Други причини за предшестващ захарен диабет, инсулинозависим са генетична предразположеност, хемохроматоза, хроничен панкреатит, кистична фиброза, болест на Адисон, гигантизъм и други.
Когато β-клетките на Лангерхансовите острови не произвеждат достатъчно инсулин, неговата задача, която се изразява в спомагане за превръщането на глюкозата в гликоген в черния дроб и усвояването на глюкозата от тъканите на организма става невъзможна. Настъпват множество тежки смущения във функциите и ензимните системи на тъканите. Постъпилата глюкоза не изгаря напълно и не може да задоволи енергийните нужди на организма.
Характерно за захарен диабет тип 1 е натрупването на кетонни тела, чиято висока концентрация води до ацидоза, причиняваща тежка интоксикация на организма.
Съществуват характерни промени характеризиращи патогенеза на диабета по време на бременност.
Въглехидратният метаболизъм в началото на бременността търпи множество промени, които се асоциират с хиперплазия на бета клетките на панкреаса дължащи се на повишената хормонална продукция на естрогени и прогестерон в организма на бременната жена.
Всичко това води до повишено производство на инсулин, както и на повишена чувствителност на тъканите към инсулин. През първите три месеца от бременността се наблюдава спадане на кръвната захар с 10%.
През втората половина на бременността се наблюдава противоположно явление. От плацентата се образуват противоположни на инсулина хормони, които се наричат контраинсуларни хормони (човешки хориален соматотропин, пролактин, глюкагон). Те водят до инсулинова резистентност и повишение на нивото на кръвната захар.
Клинична картина при предшестващ захарен диабет, инсулинозависим преди бременността може да има някои специфични осбености.
При майката с диабет инсулинозависим преди бременността заболявания като прееклампсията се срещат много по-често. Често се срещат и инфекции на пикочните пътища и оперативната рана. Хиперемезис гравидарум протича много по-тежко по време на бременността протичат много по-тежко.
Понякога кръвната захар при жени с предшестващ инсулинозависим диабет по време на бременността се контролира значително по-трудно. Наблюдават се хипогликемии и по-рядко хипогликемични коми.
Инсулиновите нужди намаляват след раждането, поради отпадането на хормоналното въздействие на плацентата и произвежданите от нея контраинсуларни хормони.
Необходимо е всички жени с диабет преди забременяване да имат адекватен контрол на кръвната захар (нормогликемия). Затова се съди по стойностите на гликирания хемоглобин.
При неадекватен контрол могат да настъпят трайни вродени малформации на плода. Такива са диабетните ембриопатии и синдром на каудалната атрофия.
Други прояви, които могат да се наблюдават при децата на майки диабетички са макрозомия, хидрамнион (повишено количество околоплодна течност).
При децата на жени с неадекватно контролиран диабет могат да се наблюдават респираторен дистрес, хипогликемия, полицитемия, хипервискозитет, хипербилирубинемия, хипокалциемия.
За диагнозата на това заболяване основно значение имат стойностите на кръвната захар, провеждането на кръвно захарен профил, орален глюкозо-толерантен тест, анамнезата, клиничната картина и други.
Лечението на една бременна диабетичка се осъществява от акушер-гинеколог и ендокринолог.
Дозите на инсулина са съобразени с моментното състояние на бременната и се определят значително след провеждането на кръвно захарен профил.
Коментари към Предшестващ захарен диабет, инсулинозависим МКБ O24.0