Повръщане по време на бременността, неуточнено МКБ O21.9
Повръщане по време на бременността, неуточнено включва лека hyperemesis gravidarum, hyperemesis gravidarum, singultus et pyrosis и птиализъм.
Към повръщане по време на бременността, неуточнено принадлежи сутрешно повръщане по време на бременност - vomitus matutinus gravidarum.
Гаденето и повръщането при бременни жени в началото на бременността се срещат често. Обикновено се повръща сутрин по 2 - 3 пъти, а през другото време на деня повръщане липсва. Най-често повърнатите материи са слузесто - воднисти.
Апетитът не се нарушава, общото състояние на бременната не се влошава, поради което не са необходими особено лечебни мероприятия.
Причините за това състояние са многофакторни като най-голямо значение се отдава на хормонално обусловена промяна в гладката мускулатура, високи нива на хормона човешки гонадотропин в урината и в кръвта при бременни жени с повръщане.
Прогнозата на това състояние е благоприятна.
Повръщането изчезва спонтанно след първите 3 месеца от бременността.
Лечението ако е необходимо се провежда в амбулаторна обстановка и по същество е профилактиране развитието на по-тежки форми на ранните токсикози на бременността.
Към повръщане по време на бременността, неуточнено принадлежи hyperemesis gravidarum.
Това е много тежко и сериозно състояние, което се характеризира с това, че бременната жена повръща между 5 - 15 пъти на ден.
Апетитът е значително намален или липсва. Бременната жена отслабва на килограми, дехидратира се, езикът е сух. Налице е тахикардия (ускорена сърдечна дейност), склонност към ниско кръвно налягане.
Появява се неврологична симптоматика - полиневрити.
Лечението на заболяването е много специфично.
Бременната жена трябва да прекарва повече време на чист въздух, да избягва тлъсти храни, да се храни на малки порции, да си почива след нахранване.
Прилагат се антиеметични лекарства - фенотиацинови лекарства, инфузии с физиологичен разтвор, глюкоза, витамини.
Към повръщане по време на бременността, неуточнено принадлежи singultus et pyrosis - хълцане и парене.
Проучвания свързани със стомашната секреция през бременността показват понижена секреторна способност на стомашната лигавица, както по отношение на общата киселинност, така и по отношение на свободните киселини.
Голям процент от бременни жени, предимно с по-напреднала бременност се оплакват от кисели оригвания и парене зад гръдната кост. Най-често тези прояви са резултат от смущения в моториката на стомаха и от дразнещото действие на стомашния сок върху лигавицата на хранопровода.
Като последствия могат да се развиват различни форми на възпаление на хранопровода, в отделни случаи с оток и язви.
В лечебната програма се използват антиацидни средства като алмагел, използват се също алкални минерални води, беладонови препарати и други.
Към Към повръщане по време на бременността, неуточнено принадлежи птиализъм (ptyalismus),сиалорея (sialorrhea).
Бременността се придружава понякога с по-обилно слюноотделяне, в случай, че е налице повишаване на секрецията от слюнчените жлези и непрекъснато изтичане на секрети от устата по време на бременност се говори за състоянието птиализъм.
Макар и рядко при някои бременни жени се среща отделяне на слюнка около 1-2 литра за денонощие.Касае се за абнормална секреция, а не за нормалното слюноотделяне, като трябва да се има предвид, че състоянието е психосоматично. Развива психична подтиснатост, мацерация на кожата около устата, обезводняване. Обилното слюноотделяне изчезва обикновено 3-4 месец на бременността, но в редки случаи може да трае до раждането.
Лечението приложението на се парасимпатиколитични средства, транквилизатори, инфузии с електролитни разтвори, психотерапия и други.
Коментари към Повръщане по време на бременността, неуточнено МКБ O21.9