Кръвотечение в ранна бременност, неуточнено МКБ O20.9
Кръвотечение в ранна бременност, неуточнено може да се дължи на аборт, гроздовидна или извънматочна бременност.
Кръвотечение в ранна бременност, неуточнено може да се дължи на аборт.
Аборт представлява едно от най-честите срещани разстройства в акушерството, което се характеризира със спечифична клинична клинична картина.
Класификация на спонтанен аборт:
a)Ранен аборт (едноетапен)
- Заплашващ аборт.
- Започващ аборт.
- Прогредиентен аборт.
- Инкомплетен аборт.
- Комплетен аборт.
b)Късен аборт (двуетапен)
- Аборт тип раждане.
- Аборт тип цервикална недостатъчност.
c)Задържан аборт (ранен и късен).
d)Хабитуален аборт (ранен и късен).
e)Септичен аборт(ранен и късен).
Клиничната картина при аборт е много характерна.
Налице е аменорея (липса на менструация) от различна давност, слаби болки ниско в корема, оскъдно, умерено или обилно кървене ex utero (извън матката) при затворен или отворен цервикален канал и големина на матката, отговаряща или не на срока на аменореята (това зависи преди всичко от това дали аборта е заплашващ, започващ, прогредиентен, инкомплетен или комплетен).
За диагнозата аборт основно значение имат ултразвуковото изследване, чрез което се визуализира или не плоден сак и фетална сърдечна дейност, огледа със спекулум, гинекологичния преглед.
Диференциална диагноза е необходимо да се направи с полип, карцином, ерозия на маточната шийка, missed abortion, извънматочна и гроздовидна бременност.
При заплашващ и започващ абортлечението се изразява в строг режим в легло, най-добре в болнична обстановка, прекъсване на половия живот. Най-често се прилагат спазмолитици като папаверин, но шпа, различни витамини, както и магнезиеви препарати в по-напреднал срок на бременността.
При загинал плод, прогредиентен, инкомплетен и комплетен аборт се извършва маточен кюретаж.
Кръвотечение в ранна бременност, неуточнено може да се дължи на гроздовидна бременност.
Мола хидатидоза (гроздовидна бременност) е част от групата на трофобластната болест-патологични процеси, свързани с пролиферацията на трофобласта.
Мола хидатидоза се среща значително по-често в страните в Азия, по-рядко в Европа и САЩ.
Симптомите при мола хидатидоза включват генитално кървене, аменорея (липса на менструация), болки ниско в корема и кръста, гадене и повръщане, изпадане на класически мехурчета, хипертония и отоци, протеинурия (наличие на белтък в урината).
Диагнозата на класическата мола хидатидоза се поставя чрез:
Изследване на човешки хорионгонадотропин, който при състояние е значително повишен около 100 000mUI ml, за разлика от нормалната бременност, когато повишението не е толкова високо.
Ехографско изследване, при което след 8 гестационна седмица се забелязва увеличение на плацентарното ехо, след 10 г.с. плацентарното ехо заема цялата маточна празнина и се визуализират многобройни мехурчета – като снежинки „снежна буря”, което с точност поставя диагнозата мола хидатидоза.
Типичната клинична симптоматика, хистологично изследване.
Лечението на класическа мола хидатидоза е оперативно. Състои се в аспирационен кюреташ – съдържимото на матката се евакуира.
Кръвотечение в ранна бременност, неуточнено може да се дължи на извънматочна бремнност.
Извънматочната бременност представлява имплантация и развитие на оплодената яйцеклетка извън ендометриума в матката.
Причините за извънматочна бремнност могат да бъдат възпалителни заболявание на женските полови органи, половопреносими заболявания, туморни процеси, ендометриоза, хирургични интервенции в областта на малкия таз и корема, ин витро оплождане и други.
Симптомите при извънматочна бремнност включват оскъдно или умерено генитално кървене (дължащо се спада в хормоналните нива), болки ниско в корема, които не са остри, гадене , аменорея (липса на менструация), повръщане, метеоризъм (наличие на газове в червата), констипация (запек), диария и други.
За диагнозата на извънматочна бременност основно значение има изследване на човешки хорионгонадотропин, ултразвук, чрез който в 5-6 гестационна седмица може да се визуализира плодният сак. В областта на маточната тръба се визуализира т.н. "тубарен пръстен".
Лапораскопията е най-сигурния начин за доказване на ектопичната бременност. Лапароскопията се прилага основно в случаите на неясна и несигурна диагноза.
Лечението на тези състояние е предимно оперативно и се изразява в отстранява не тръбата в която се развива бременността.
Кръвотечение в ранна бременност, неуточнено може да се дължи на други причини.
Причините за кървене в ранна бременност могат да бъдат полип, карцином, ерозия на маточната шийка.
Полип представлява доброкачествено образувание, най-често разположено на краче или широка основа, което обикновено кърви при допир може да бъде причина за генитално кървене в ранна бремнност.
Ероията на маточната шийка представлява различна по размер и форма лезия на маточната шийка, която също може да кърви при допир може да бъде причина за генитално кървене в ранна бремнност.
Карцином на маточната шийка представлява злокачествено заболяване, при което един от първите симптоми, който се проявява е гениталното кървене.
За диагнозата основно значение имат ултразвуковото изследване, чрез което се визуализира плоден сак, огледа със спекулум, гинекологичния преглед, колпоскопията, биопсията.
Лечението зависи преди всичко от причината за кървенето. При наличие на участък от маточната шийка суспектен за злокачествена трансформация е необходимо да се предприемат всички необходими мерки за установяването и стадирането на тумора. Необходимо е да се вземе биопсия, която може да бъде много информативна.
Коментари към Кръвотечение в ранна бременност, неуточнено МКБ O20.9