Усложнения, свързани с имплантация на оплодена яйцеклетка след in vitro оплождане МКБ N98.2
Усложнения, свързани с имплантация на оплодена яйцеклетка след in vitro оплождане се срещаха по-често в миналото, тъй като в маточната кухина бяха трансферирани множество оплодени яйцеклетки.
В днешно време не се трансферират повече от две оплодени яйцеклетки в маточната кухина.
Това се дължи на факта, че многоплодната бременност с повече от два плода е много високорискова и може да доведе до усложнения от различно естество по-време на бременността и раждането, които могат да застрашат живота на бременната.
В миналото, когато са трансферирани повече оплодени яйцеклетки развиващите се ембриони са подлагани на метода селективна ембриоредукция.
Метода се изразява в подбор на най-перспективните ембриони, като се определя ембрионалната локализация в матката, тяхната морфология и размери (CRL - crown rump lenth).
По-малко перспективните ембриони са били редуцирани посредством инжектиране на калиев хлорид в гестационния сак със специална игла под ултразвуков контрол.
Едно от най-често срещаните усложнения, свързани с имплантация на оплодена яйцеклетка след in vitro оплождане е извънматочната бременност.
Извън маточната бременност се нарича тази бременност, която се развива извънматочната кухина.
При in vitro оплождане тя се дължи на факта, че трансфера на оплодени яйцеклетки се осъществява посредством апаратура с повишено налягане, което може да доведе до преминаването на зиготата от маточната кухина към маточните тръби или коремната кухина.
В зависимост от локализацията на извънматочната бременност тя бива:
- Тубарна - в маточните тръби (най-често при in vitro оплождане).
- Овариална - в яйчник (сравнително рядко срещана при in vitro оплождане).
- Абдоминална - в коремната кухина (рядко срещана при in vitro оплождане).
- Цервикална - в маточната шийка (рядко срещана при in vitro оплождане).
В маточния цикатрикс вследствие на предшестващо Цезарово сечение.
Клиничната картина при усложнения, свързани с имплантация на оплодена яйцеклетка след in vitro оплождане е типичната, характерна за извънматочна бременност.
Наблюдават се болка и генитално кървене, които са различни при тубарна руптура или тубарен аборт.
За диагнозата основно значение имат :
- Изследване на ЧХГ - Различават се уринни тестове необходими са за установяване или отхвърляне на бременност (позитивират се при стойност на ЧХГ над 25 mIU/ml) и серумни тестове, които се позитивират при ЧХГ над 5 mIU/ml. При нормално развиваща се бременност ЧХГ се удвоява на всеки 48 часа.
- Ултразвуково изследване - чрез него се установява наличието или липсата на вътрематочна бременност. Диагнозата е сигурна когато се визуализира ектопичен гестационен сак.
- Гинекологичен преглед, при който може да се установи слабо кървене от матката и наличие на аднексиална формация при бимануална палпация.
Диференциална диагноза е необходимо да се направи с торзия на яйчник или яйчникова киста, остър апендицит, салпингит, аднексит и други.
Лечението при усложнения, свързани с имплантация на оплодена яйцеклетка след in vitro оплождане не се различава съществено от това, което се предприема при извънматочна бременност, като то може да бъде хирургично или консервативно.
При in vitro оплождане трябва да се има предвид, че много по-често среща хетеротопичната бременност т.е наличие на един или повече ембриони в маточната кухина, както и наличие на ембрион извън нея (комбинация между вътрематочна и извънматочна бременност).
Това може да заблуди дори и много опитен специалист по акушесрство и гинекология, затова при ин витро оплождане е необходимо изключително повишено внимание при ултразвуков преглед и съмнение за извънматочна бременност.
Коментари към Усложнения, свързани с имплантация на оплодена яйцеклетка след in vitro оплождане МКБ N98.2