Вторична аменорея МКБ N91.1
Прекъсването на менструацията за повече от три месеца, при жени, които вече са имали такава, се нарича вторична аменорея.
Изключения са случаите с бременност, кърмене (лактация), прием на контрацептивни медикаменти или при настъпване на менопауза.
За развитие на вторична аменорея играят роля различни фактори, предимно нарушаваща хормоналната продукция, от страна на централната нервна система (хипоталамус), хипофизата, яйчниците и други:
- хипоталамични причини за вторична аменорея: краниофарингеом, тератом или друг тумор, засягащ хипофизата;
- хипофизарни причини за вторична аменорея: пролактинемия (завишено ниво на серумния пролактин, най-често дължащ се на доброкачествен тумор - пролактином), синдром на Simonds - Sheehan (некроза на хипофизата, получаваща се след раждане);
- причини за вторична аменорея, от страна на яйчниците: синдром на поликистозните яйчници, ановулативни цикли, синдром на Търнар (Turner), автоимунен оофорит, оперативното премахване на яйчниците, облъчване в областта на малкия таз;
- други причини: адхезии (сраствания в матката), анорексия/ булимия, бързо наддаване или сваляне на килограми, хипо- или хипертиреоидизъм, недохранване, малабсорбция (недостатъчно преминаване на хранителни вещества през стената на червата), хронични заболявания (сърповидно - клетъчна анемия, захарен диабет), интензивна физическа активност, стресов момент и други.
Основният симптом на вторична аменорея е липсата на менструално кървене.
Други съпътстващи оплаквания могат да бъдат изтичане на млекоподобен секрет от гърдите, главоболие, проблеми със зрението (при тумор на хипоталамуса или хипофизата), изразено лицево окосмяване (хирзутизъм), вагинална сухота, топли вълни, психични смущения и други.
За поставяне на диагнозата вторична аменорея трябва да се направят различни изследвания.
Тъй като най-честата причина за прекъсване на менструацията е бременността, първото нещо, което трябва да се направи е да се провери количеството на човешкия хорионгонадотропин (HCG) в урината или серума на жената.
От образната диагностика може да се направи ехография на малък таз, КАТ или ЯМР на глава или малък таз, хистеросалпингография (рентгенова снимка на матката и тръбите с контрастно вещество) или хистероскопия (ендоскопско изследване на маточната кухина).
Трябва да установи хормоналният статус на пациентката (FSH, LH, TSH, T3, T4, пролактин, естрогени, тестостерон).
Лечението на вторичната аменорея е различно в зависимост от етиологията. Може да бъде хормонално, медикаментозно или оперативно.
Симптоми и признаци при Вторична аменорея МКБ N91.1
- Безплодие
- Нарушения в менструалния цикъл
- Липса на менструация
- Внезапно спиране на менструацията
- Намалено ниво на фоликулостимулиращ хормон
- Намалено ниво на лутеинизиращ хормон
Коментари към Вторична аменорея МКБ N91.1