Хипертрофия на матката МКБ N85.2
Под термина хипертрофия на матката се има в предвид увеличаване на дебелината на мускулния слой, поради увеличаване обема на клетките на миометриума или увеличаване на обема на матката поради друга причина.
Състоянието често се съпътства от различно по степен кървене.
Маточната стена е изградена от три слоя - вътрешен (ендометриум), външен (серозен слой) и среден (миометриум).
Миометриума се изгражда от три пласта различни по посока гладкомускулни влакна. Нормалната му дебелина е до два сантиметра.
Хипертрофията на матката може да се дължи на редица заболявания и състояния като:
- Множество бременности, придружени със субинволюция на матката. Субинволуцията представлява забавено възвръщане на размерите на матката до нормалните след прекарана бременност.
- Овариална дисфункция. Продължителна естрогенна стимулация предизвиква увеличаване на дебелината на матката.
- Възпаление на матката, фалопиевите тръби или хроничен миозит. В резултат на възпалителната реакция в мускулния слой на матката разрастват колагенови влакна, така наречената маточна фиброза.
- Застой на кръв в малкия таз. Дължи се на варикозни вени в долната част на корема.
- Васкулит, засягащ маточните артерии и други.
Клиничната изява на хипертрофия на матката се състои главно в менорагия. Менструалното кървене е особено обилно, като продължава повече дни от обичайното. Понякога поради постоянните кръвозагуби могат да са налице и симптомите на анемия (бледост на кожата и лигавиците, лесна умора, задух).
За диагностицирането на маточната хипертрофия се прави обикновен гинекологичен преглед, при който се установява увеличени размери на утеруса. С помощта на ултрасонография (ехография) или компютърна томография може да се измери точната дебелина на миометриума.
Лечението на хипертрофия на матката е според етиологията.
При по-тежки кръвоизливи, приключени репродуктивни планове или напреднала възраст може да се предприеме хистеректомия (оперативно премахване на матката).
Коментари към Хипертрофия на матката МКБ N85.2