Полип на женските полови органи, неуточнен МКБ N84.9
Към невъзпалителните болести на женските полови органи се включва и развитието на полипи (единични полипи или множествена полипоза), ангажиращи различни участъци и структури. При невъзможност за определяне на точната локализация на полипа и категоризирането му към някоя от добре познатите групи, се говори за полип на женските полови органи, неуточнен.
Особености и симптоми на болестта
Полипите на женските полови органи са сравнително често срещано заболяване, което се характеризира с наличие най-често на доброкачествено туморно образувание, което изхожда от различни участъци и структури на женските полови органи.
Локализацията на полипите може да бъде различна като те могат да се наблюдават по всички женски полови органи.
Всеки един полип може да бъде с различна големина и форма, да бъде единичен или да е налице множествена полипоза. Най-често размерите им варират от няколко милиметра до един или два сантиметра, в много редки случаи достигат по-значителни размери. Могат да са разположени върху широка основа или на краче.
Причината за възникване на полип на женските полови органи не е напълно установена, като се обсъжда влиянието на различни рискови фактори.
По-често полипи се наблюдават при жени с наднормено телесна маса и затлъстяване, при бременни, особено при многократна бременност, при наличие на хормонален дисбаланс с различна етиология (свързан с менопауза, с болести, ангажиращи яйчниците, с провеждане на хормонална терапия и други).
Полипите могат да се появят в резултат на хронични възпалителни процеси в маточната лигавица, при продължителна хиперестрогенемия при ановулаторни цикли, при застойни явления в маточната лигавица. Редица инфекциозни процеси с хроничен характер (бактериални, гъбични или вирусни) могат да допринесат за появата на полипи. Някои вредни навици (например тютюнопушене, злоупотреба с наркотични вещества, злоупотреба с алкохол и други) и някои системни заболявания (коагулопатии, тромбози, хипертония, диабет и други) могат да допринесат за развитието на полипи.
Клиничната картина при полип на женските полови органи не е специфична, като може да се наблюдава разнообразна симптоматика.
При единични и малки по размери полипи често липсват специфични симптоми и е налице безсимптомно (откриват се случайно) или асимптомно (с леки, едва доловими прояви) протичане.
Когато локализацията на полипа е в областта на външните полови органи, клиничната картина се изразява в наличие на туморовидна маса по външните гениталии, която често причинява болка или дискомфорт при сядане, движение или сексуален контакт.
Когато локализацията на полипа е във вътрешните женски полови органи могат да се наблюдават засилено влагалищно течение с млечно бял или слузестогноен цвят (особено при насложена инфекция). По време на менструация може да има коликообразни болки, като самата менструация е по-обилна и продължителна.
При някои пациентки може да се появи и контактно кръвотечение след полово сношение. Всяко кръвотечение след настъпване на менопаузата буди подозрения и изисква допълнително и подробно диагностично уточняване.
Усложненията, свързани с наличието на полипи по женските полови органи, включват риск (макар и определян като изключително нисък) от малигнено израждане, наличие на репродуктивни затруднения, тежко кървене, чести инфекции и други.
Диагностика и лечение на болестта
Поставянето на диагнозата при наличието на полипи по хода на женските полови органи изисква задълбочен подход и назначаване на разширени изследвания с цел потвърждаване на диагнозата, диференциране от някои неопластични лезии, както и оптимизиране на терапията.
За диагнозата полип на женските полови органи основно значение имат данните от анамнезата (главно при формите, които протичат с наличието на различни по вид симптоми), клиничната картина и прегледа от съответния лекар специалист. Обстойният гинекологичен преглед с извършване на цитонамазка (ПАП-тест), ехографско изследване (ултразвукова диагностика) и други специализирани изследвания по преценка на лекуващия лекар имат най-голямо диагностично значение.
Лабораторни изследвания (изследване на кръв и урина, оценка на хормоналния статус и други) могат да се назначат при съмнения за друг подлежащ болестен процес, ранно разпознаване на усложнения и други.
Диференциална диагноза се прави с брадавици, бенки, кисти и злокачествени образувания, за различаването от които понякога е необходимо да се вземе биопсия и да се извърши последваща хистологична обработка на получения материал.
Терапевтичният подход при наличие на неуточнен полип на женските полови органи се определя индивидуално в зависимост от клиничните оплаквания, диагностичните находки, общото състояние на жената, изпълнението на репродуктивните планове и редица други фактори.
Безсимптомните форми, особено при наличие на единични и с малки размери полипи, които не крият риск за здравето на пациента, могат да бъдат наблюдавани във времето без назначаване на специфично лечение (назначава се така нареченото активно наблюдение).
Лечението при множествена полипоза, полипи с по-големи размери или такива, причиняващи сериозен дискомфорт може да се осъществи с помощта на електрокоагулация, криотерапия, ексцизия със скалпел и редица други методи.
В масовия случай лечението на полипите се осъществява в амбулаторни условия, като за облекчаване на дискомфорта и болките след това се назначават подходящи обезболяващи средства, противовъзпалителни агенти, а в някои случаи и превантивни антибиотици (за минимизиране риска от развитие на инфекция).
Въпреки успешната терапия при някои жени се наблюдава рецидив и повторна поява на полипите.
По тази причина редовните профилактични гинекологични изследвания играят основна роля за превенцията на болестта и ранното откриване на полипите и съответно предприемане на необходимото терапевтично поведение.
Прогнозата при полип на женските полови органи, неуточнен, се определя индивидуално при отделните пациенти, но като цяло е напълно благоприятна.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-polyps/symptoms-causes/syc-20378709
https://www.healthline.com/health/polyps
https://en.wikipedia.org/wiki/Endometrial_polyp
https://www.webmd.com/cancer/cervical-cancer/uterine-polyps#1
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14683-uterine-polyps
https://www.womens-health-concern.org/help-and-advice/factsheets/uterine-polyps/
https://www.healthline.com/health/uterine-polyp-removal
Коментари към Полип на женските полови органи, неуточнен МКБ N84.9