Полип на други части на женските полови органи МКБ N84.8
Към невъзпалителните болести на гениталния тракт при жените се включва формирането на полипи с различна локализация. Макар и рядко описвана форма на заболяването е формирането на полип на други части на женските полови органи. Протичането обикновено е безсимптомно или с нехарактерни прояви, а лечението може да включва консервативни, минимално-инвазивни и хирургични методи за справяне с проблема.
Особености и симптоми на болестта
Полип на други части на женските полови органи представлява рядко срещано състояние в клиничната практика.
Полипът на други части на женските полови органи представлява доброкачествено туморно епително образувание, локализирано по хода на лявата или дясната фалопиева тръба или разположено билатерално (ангажиращо и двете фалопиеви тръби).
Като цяло полип на други части на женските полови органи са много рядко срещани.
Независимо от локализацията при това състояние може да се наблюдават наличие на единични или множество полипи (развитие на множествена полипоза) с размери от няколко милиметра до около един или два сантиметра и обикновено с цвета на околната кожа. Всеки един полип може да бъде разположен на широка основа или на краче.
Причините за възникване на полип на други части на женските полови органи не е напълно установена. Предполага се въздействието на някои рискови фактори, но много често състоянието се описва като идиопатично поради невъзможност за конкретизиране на етиологията и рисковите фактори.
Полипите, разположени унилатерално или билатерално по хода на фалопиевите тръби са значително по-често срещани при жени с наднормено тегло и затлъстяване, при бременни, преди или след настъпване на менопаузата, както и при редица други състояния, водещи до хормонален дисбаланс, като се предполага, че нарушенията в хормоналния статус са сред провокиращите появата на полипите фактори.
Други считани за рискови фактори са възпалителните заболявания, засягащи женските полови органи и в частност фалопиевите тръби, инфекции с бактериална, вирусна или гъбична етиология, спонтанен аборт или предизвикан по медицински показания аборт и други.
Клиничното протичане при наличие на полип на фалопиевите тръби показва известна вариабилност при отделните пациенти, като варира от напълно безсимптомно протичане до цялостно разгръщане на симптоматиката и наличие на признаци и усложнения в хода на заболяването.
Клиничната картина при полип на други части на женските полови органи може да включва кървене и зацапване между две отделни менструации, кървене след настъпване на менопауза, репродуктивни затруднения, болка и дискомфорт, поява на течение, което обикновено е в резултат от насложена бактериална инфекция и други в зависимост от общото състояние на жената, наличието на други подлежащи заболявания и редица други фактори.
Сред възможните усложнения при полипи на фалопиевите тръби се включват затруднения при забременяване и износване на плода, тежко кървене, чести гинекологични инфекции, малигнено израждане (в много редки случаи).
Диагностичен и терапевтичен подход
Поставянето на диагнозата при полип на фалопиевите тръби (унилатерален или билатерален) изисква задълбочен подход и назначаване на различни по вид изследвания с цел потвърждаване на диагнозата, различаване от някои възпалителни и неопластични лезии и оптимизиране на последващия терапевтичен план.
За диагнозата полип на други части на женските полови органи основно значение има анамнезата (характерни оплаквания, данни за подлежащи заболявания, вредни навици), клиничната картина, огледа и съответния преглед от специалист (гинекологичен преглед).
Образните изследвания, главно ултразвукова диагностика (ехография) и различните специализирани изследвания подпомагат поставянето на диагнозата.
При съмнения за наличие на усложнения, други подлежащи заболявания, както и по преценка на лекуващия лекар може да се назначат лабораторни изследвания (кръвни изследвания, оценка на хормоналния статус, уринен анализ и други).
Диференциална диагноза налага различаване от възпалителни, инфекциозни и неопластични заболявания, ангажиращи фалопиевите тръби, като понякога е необходимо да се вземе биопсия за хистологично изследване с цел акуратно диференциране.
Лечението при полипите на фалопиевите тръби се определя строго индивидуално в зависимост от клиничните и диагностичните находки и редица фактори от страна на пациента (възраст, общо състояние, подлежащи заболявания, изпълнени репродуктивни планове и други).
Лечението при полип на други части на женските полови органи може да се осъществи с електрокоагулация, криотерапия, ексцизия със скалпел и редица други методи с минимално инвазивен характер и в много редки случаи с оперативна намеса.
След съответното лечение може да се назначи допълнителна медикаментозна терапия с обезболяващи и противовъзпалителни средства с цел подобряване комфорта и облекчаване на налични неразположение.
Въпреки успешната терапия са възможни рецидиви на заболяването, поради което се препоръчват редовни профилактични изследвания.
Прогнозата при полип на други части на женските полови органи се определя индивидуално, но обикновено е благоприятна във връзка с наличието на ефективни терапевтични методи и ниските рисков от сериозни усложнения, свързани с болестния процес.
Заглавно изображение: freepik. com
Коментари към Полип на други части на женските полови органи МКБ N84.8