Полип на вулвата МКБ N84.3
Към рубриката полипи на женските полови органи се включва и рядко описваното в клиничната практика засягане на вулвата от болестния процес. Полип на вулвата е заболяване, което може да засегне жени от всички възрастови групи, но като цяло показва ниска честота, доброкачествен ход на протичане и благоприятна прогноза с нисък риск от развитие на сериозни усложнения.
Полип на вулвата: особености, симптоми
Полипът на вулвата представлява доброкачествено туморно епително образувание, разположено по големите или малки срамни устни, във връзка с което е познато още и като лабиален полип.
Като цяло полипите в областта на вулвата са много рядко срещани. Състоянието може да се изявява с наличие на единичен или множество полипи (множествена полипоза) с размери на отделните лезии от порядъка на няколко милиметра до два сантиметра и с цвета на околната кожа.
Могат да бъдат на широка основа или на краче. Вулвата е сравнително рядка локализация за появата на полипи във връзка с въздействието на редица фактори, които не създават благоприятни условия за развитието им.
Етиологията за появата на полип на вулвата не е докрай изяснена, като често не могат да бъдат изяснени рисковите фактори, довели до появата на заболяването.
Състоянието се среща по-често при жени с наднормено тегло и затлъстяване, при бременни и при жени с повече от едно раждания (мултипаритетни). Хроничното дразнене в областта на гениталиите (при тесни, синтетични дрехи, затлъстяване) също е предпоставка.
Предполага се, че влияние оказват и хормонални фактори, като полипи се описват по време на бременност във връзка с настъпващите хормонални изменения, както и при жени в периода преди настъпването на менопаузата. Възможна е и появата им при провеждане на хормонална терапия, при наличие на системни заболявания, водещи до изразен хормонален дисбаланс (болести, ангажиращи яйчниците, заболявания на щитовидната жлеза, онкологично лечение и други).
Често състоянието се описва като идиопатично поради невъзможност за изясняване на етиологията и рисковите фактори.
Клиничното протичане при лабиален полип показва някои различия при отделните пациенти, като при единични, малки по размери полипи е възможно безсимптомно или асимптомно (с леки, едва доловими прояви) протичане. При наличие на множествена полипоза или полипи с по-големи размери клиничната изява може да включва появата на туморовидна маса по външните гениталии, оток (подуване) на лабиите, болка или дискомфорт при сядане, движение или сексуален контакт.
При разязвяване може да се появи леко кървене, а впоследствие полипът може и да се инфектира. Тогава болката, подуването, дискомфортът и зачервяването значително се засилват, телесната температура се повишава, общото състояние се уврежда, появява се характерно течение.
Обикновено лабиалните полипи показват напълно доброкачествено протичане с нисък риск от развитие на сериозни усложнения. В изключително редки случаи е възможно малигнено израждане (като за това съдейства наличието на някои допълнителни фактори).
Диагностика и лечение при полип на вулвата
Поставянето на диагнозата при лабиален полип обикновено не създава затруднения за опитните специалисти, но може да се наложи назначаване на допълнителни, задълбочени изследвания с цел различаване от някои малигнени образувания, установяване на увреждания или заболявания, допринесли за появата на състоянието, които не са диагностицирани до този момент.
Обикновено диагнозата се основава на информацията, получена при разпита на пациента (при наличие на някои от характерните за състоянието симптоми, в случаите, при които заболяването не протича безсимптомно), прегледа (обикновено в хода на гинекологичния преглед се поставя диагнозата), а при нужда и биопсия на полипа с последваща хистологична обработка за изключване на малигнен процес.
По преценка на лекуващия лекар (при наличие на съпътстващи заболявания) може да се наложи ехографско изследване и лабораторна диагностика (кръвни изследвания, хормонален статус, уринен анализ).
За отдиференциране от брадавици, бенки, кисти или рак на вулвата е необходимо да се вземе под внимание резултатът, получен от биопсията.
Терапевтичният подход при жени с лабиален полип или множествена полипоза на вулвата се определя строго индивидуално в зависимост от особеностите на болестния процес, състоянието на жената и диагностичните находки.
При малките по размери, единични, бенигнени полипи може да не се наложи специфично лечение, при положение, че не смущават комфорта на пациентите.
При множествените полипи, полипи с големи размери, както и тези, които значително смущават комфорта на пациентите се предприема съответната терапия, която обикновено включва неинвазивни методи за отстраняване на полипите, като например електрокоагулация, криотерапия, ексцизия със скалпел. Лечението обикновено се осъществява в амбулаторни условия и не крие рискове от развитие на усложнения при спазване на правилата за антисептична обработка и дезинфекция.
За облекчаване на дискомфорта след проведената терапия може да се приложат локални обезболяващи и противовъзпалителни средства, както и перорални аналгетици (при необходимост), най-често от групата на нестероидните противовъзпалителни средства (напроксен, ибупрофен и други).
Възможни са рецидиви на заболяването, въпреки адекватно и целенасочено проведената терапия, поради което се препоръчват редовни профилактични гинекологични прегледи.
Прогнозата при полип на вулвата обикновено е напълно благоприятна, като в изключително редки случаи се описва развитие на усложнения и състоянието обикновено е с доброкачествен ход на протичане и подлежи на лесна и ефективна терапия.
Заглавно изображение: CCO Public Domain
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5547092/
https://www.pathologyoutlines.com/topic/vaginafibroepithelial.html
https://www.ebi.ac.uk/ols/ontologies/efo/terms?short_form=EFO_1000777
https://www.hindawi.com/journals/criog/2016/7942365/
Коментари към Полип на вулвата МКБ N84.3