Полип на вагината МКБ N84.2
Към полипите на женските полови органи се включва и развитието на полип на вагината. Състоянието не се описва толкова често в клиничната практика, както например полипите на шийката и тялото на матката, като обикновено протича безсимптомно и не крие съществени рискове от развитие на тежки усложнения.
Полип на вагината: особености, симптоми
Полипът на вагината представлява доброкачествено туморно образувание, което изхожда от вагината. Това е рядко срещано заболяване, което се наблюдава по-често сред жените в репродуктивна възраст. Наблюдавани са случаи с единична или множествена полипоза, като най-често полипите представляват малки, червени туморчета, на краче или широка основа.
В масовия случай са с доброкачествен характер, като в много редки случаи (по-малко от един процент) могат да малигнизират до вагинален карцином.
Не е напълно изяснена етиологията на заболяването, като се предполага въздействието на някои от следните фактори:
- хормонални промени: вагиналните полипи се срещат по-често при бременни жени, жени с множество раждания (мултипаритетни), или такива на хормонална терапия. Описват се и в периода преди или малко след настъпване на менопаузата, като се свързват с наличието на зацапване или кървене в този период
- възпалителни заболявания: различни проучвания показват по-висок риск от развитие на полипи при наличие на възпалителни промени в хода на някои инфекции (бактериални инфекции, вирусни инфекции, главно при херпес, инфекция с човешки папилома вирус, ХИВ или СПИН), както и гъбични заболявания (микози)
- други фактори: някои системни заболявания (например захарен диабет, нарушения в коагулацията и други), вредни навици (тютюнопушене, системна злоупотреба с наркотични вещества и алкохол), наднормено тегло и затлъстяване и други могат да повишат риска от развитие на вагинален полип
Клиничната картина при вагинален полип показва известна вариабилност при отделните пациенти, като може да варира от напълно безсимптомно протичане (при голям процент от засегнатите) до поява на някои симптоми, нарушаващи комфорта на пациентите.
Полипът на вагината често не дава абсолютно никаква симптоматика или води до съвсем леки, едва забележими прояви.
При наличието на симптоми, жените могат да се оплакват от кафеникаво вагинално течение (особено след сексуален контакт), кървене след настъпване на менопаузата или обилно менструално кървене. Възможна е появата на дискомфорт, сърбеж, парене и други неспецифични симптоми, особено при наличие на допълнително насложена бактериална инфекция.
Състоянието обикновено има доброкачествено протичане, като в изключително редки случаи води до малигнено израждане (основният риск), рядко води и до тежко протичане (при значително нарастване на размерите на полипа или полипите).
Диагностика и лечение при полип на вагината
Поставянето на диагнозата при вагинален полип обикновено не представлява затруднение за опитните специалисти. Диагностиката при полип на вагината включва обикновен гинекологичен преглед, при който се вижда червеникавото образувание. При съмнение за малигнизация може да се вземе и биопсия за хистологично изследване. Подробният и обстоен гинекологичен преглед, придружен с цитонамазка (ПАП-тест), ехографското изследване (ултразвукова диагностика) и при нужда уринен анализ се назначават за изключване на други подлежащи заболявания.
Терапевтичният подход при пациентите с вагинални полипи се определя индивидуално в зависимост от характеристиките на полипа (размери, брой, особености), наличието или липсата на симптоматика, индивидуалните особености от страна на засегнатата.
Лечение обикновено не се предприема, особено при безсимптомно протичане. При по-обилни кръвотечения може да се предприеме премахването на полипа чрез усукване и отстраняване със специални инструменти. За облекчаване на дискомфорта след манипулацията могат да се назначат подходящи симптоматични средства, главно от групата на нестероидните противовъзпалителни средства (например ибупрофен, напроксен и други).
След оперативното отстраняване има вероятност за рецидив, във връзка с което се препоръчва редовни гинекологични профилактични прегледи.
Прогнозата при полип на вагината се определя индивидуално при отделните пациенти, но обикновено е напълно благоприятна във връзка с доброкачествения характер на болестния процес и ниския риск от поява на усложнения.
Липсват разработени специфични профилактични мерки, като най-общо се препоръчва редовно провеждане на рутинните профилактични гинекологични прегледи, лечение на подлежащи гинекологични възпалителни и инфекциозни заболявания и ранна консултация със специалист при поява на алармиращи симптоми.
Заглавно изображение: CCO Public Domain
Библиография
https://gynecolsurg.springeropen.com/articles/10.1007/s10397-010-0554-7
https://www.healthline.com/health/cervical-polyps
https://uihc.org/health-topics/vaginal-cysts-polyps-and-warts
https://www.webmd.com/women/guide/cervical-polyps
Коментари към Полип на вагината МКБ N84.2