Хроничен салпингит и оофорит МКБ N70.1
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Хроничният салпингит и офорит са хронични възпалителни заболявания на яйчника и маточната тръба. Хронифицирането им се дължи на дълго действие на причинителя на инфекция и развитие на възпалителен процес, който не е с остър характер за повече от три месеца.
Причини
Основните причини за възникване на хроничен салпингит и оофорит са бактериалните инфекции. На първо място тук стоят микроорганизмите, които се разпространяват по полов път, а именно Neisseria gonorrhea и Chlamydia trachomatis. Причинител на хроничен салпингит и оофорит може да бъде и туберкулозният бацил. Рискови фактори за развитието на хроничен салпингит и оофорит са безотговорното сексуално поведение и честата смяна на половите партньори, вътрематочни манипулации и наличието на вътрематочни контрацептивни средства (спирала). Жените с анамнеза за прекарана остра тазовова възпалителна болест имат по-голям шанс за развитието на хронична и за рецидив на предишните инфекции.
Патогенеза
Neisseria gonorrhoeae е грам-отрицателен диплокок с форма на бъбрек. Той е строг аероб, който изисква влажност и СО2 за растеж. Микроорганизмът е патоген за преходен епител. Неговата инфекциозност отчасти е функция на наличието на косоподобни структури, които са важни за първоначалното прикрепване на микроорганизмите. Предишната инфекция не изражда траен имунитет. Основните фактори, които позволяват превръщането на инфекция в заболяване, са два. На първо място стоят промените в анатомофизиологичната бариера за преминаване на инфекцията от долния към горния генитален тракт. В това число се включват промени в количеството и състава на цервикалната слуз и промени в цервикалната лигавица. Промените в рН на лигавицата водят до създаване на благоприятна среда за развитие на микроорганизми. Най-често инфекцията се появява непосредствено преди или след менструация. След като бактериалната инфекция се установи в маточната кухина, тя се разпространява към по-горните отдели. Както при острия салпингит и оофорит основният път на разпространение на инфекцията е асцендентният. Бактериалните причинители могат да се разпространят и по лимфогенен и хематогенен път. Засягането на маточната тръба и яйчника от хроничното възпаление води до нарушаване на тяхната структура и функция. Хроничното възпаление на тръбата може да доведе до удебеляване и намаляване на подвижността на фимбриите. Тези патологоанатомични промени впоследствие се изявават като засягане на фертилитета на жената.
Изображение: CDC/ Joe Millar, Public domain, via Wikimedia Commons
Симптоми
Болковият синдром при хроничния салпингоофорти не е ясно изразен. Клиничната картина не е дрраматична както при острия салпингоофорит, не се придружава от фебритет и перитонеално дразнене. Болката не е остра, но е продължителна. Основният симптом е диспареунията или болката по време на полов контакт. Тя се дължи на срастванията, които се образуват в малкия таз и промененото положение на матката. Могат да се наблюдават смущения в менструалния цикъл поради анатомични и функционални изменения в яйчника. Стерилетът и инфертилитетът са честа последица от хроничния аднексит. Хроничният салпингит и оофорит могат да протичат и с периоди на обостряне. При рецидив симптоматиката се доближава до тази в острия стадий.
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на щателно снетата анамнеза и обективно изследване. При палпация на находката зависи от изразеността на трайните анатомични поражения на аднексите. Тя варира от леко шнуровидно уплътнение на тръбите до формиране на хидросалпинкси и псевдотумори. Добре е да се вземе секрет за микробиологично изследване с цел изолиране на причинителя.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза може да се направи с други състояния, които водят до диспареуния и нарушения в менструалния цикъл, както и с хронични възпалителни процеси в коремната кухина.
Лечение
Лечението е консервативно и оперативно. Консервативното лечение се провежда с антибиотици. При настъпили усложнения се прибягва към оперативно лечение.
Профилактика
Профилактиката на хроничния салпингит и оофорит се състои в поддържане на здравето на пикочо-половата система на жената. Необходимо е да се спазват следните правила:
- при всеки полов контакт е необходимо да се използва бариерна контрацепция, а именно презервативи. Те възпрепятстват заразяването с различни микроорганизми предавани по полов път. Употребата на презервативи е основната превенция на болестите предавани по полов път.
- стремеж към моногамен сексуален живот. Честата смяна на половите партьори води до рискове за заразяване с различни заболявания.
- поддържане на оптимална хигиена на половата система.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/salpingitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/medgen/82839
https://www.healthline.com/health/womens-health/salpingitis
Коментари към Хроничен салпингит и оофорит МКБ N70.1
boleduvam ot hroni4en ooforit salpengit.vsi4ko zapo4na ot edna bezobidna kista ot koiato stana iasno 4e imam pROBLEM S DESNIA IAI4NIK SRASTVANE S NIAKAKVA TAKAN I PROMIANA NA FORMATA NA IAI4NIKA.PIA IASMINA-PROTIVOZA4ATA4NI ABLETKI.PRITESNENA SAM ZA6TOTO NE SAM NAIASNO DO KADE 6TE STIGNE POLOJENIETO MI I KAKVI SA OPASNOSTITE OT TOVA SASTOIANIE.JELAIA DA POLU4A POVE4E INFORMACIA.