Везикална фистула, некласифицирана другаде МКБ N32.2

Под везикална фистула, некласифицирана другаде се има в предвид образуването на патологична комуникация между пикочния мехур и съседен орган (с изключение на женските полови органи).
Следователно патологичния канал може да се образува между пикочния мехур и червата (везикоинтестинална фистула), както и между пикочния мехур и кожата.
Везикалната фистула, некласифицирана другаде може да бъде вродено състояние (в резултат на ембрио- и фетопатии), както и да е резултат от травма или някое от следните заболявания: тежък остър или хроничен цистит, рак на пикочния мехур, кожата или червата, некротизиращ фасциит в долната част на корема, болест на Крон, хроничен улцерозен колит, дивертикулит и други. Понякога определени диагностични процедури (като цистооскопия, колоноскопия, поставяне на метален уретерален катетър), могат да причинят образуване на фистула.
Клиничната изява на везикалната фистула е различна в зависимост от това кой орган е засегнат. При кожната фистула се вижда с просто око изхода на патологичния канал. Други възможни оплаквания са болка в корема, чести урогенитални инфекции, наличие на кръв или фекалии в урината (или обратното - урина във фекалиите), изтичане на урина от ректума и други.
При подозиране, че пациента има везикална фистула, желателно е за поставянето на диагнозата да се направи цистоскопия, цистография с контраст, колоноскопия и други изобразителни методи. При кожна фистула трябва да се направи фистулография за проследяването на хода и. Урината се изследва за патологични примеси.
Лечението на везикалнa фистулa е оперативно, като хирургът предприема различни методи за изсичане на фистулата до здраво. Много важно за доброто зарастване е да не се позволява в кухината и да навлиза урина.
Коментари към Везикална фистула, некласифицирана другаде МКБ N32.2