Запушване на шийката на пикочния мехур МКБ N32.0
Запушването на шийката на пикочния мехур представлява стеснение или пречка в края на пикочната система. Тя често се изявява с остра бъбречна недостатъчност.
Запушването на шийката на пикочния мехур може да бъде вродено или придобито състояние.
Вроденото запушване на шийката може да бъде вследствие атрезия на уретрата, фимоза, уретероцеле и други.
Придобитото запушване на шийката може да се дължи на различни състояния като нефролитиаза (камъни в бъбреците), прием на опиоидни аналгетици, остър простатит, хроничен простатит, рак на простатата, рак на пикочния мехур, рак на ректума, чуждо тяло в пикочния мехур, урогенитална туберкулоза, шистозомиаза (билхарциоза), приапизъм, маточна лейомиома, бременна матка, груби цикатрикси (белези) след раждане или манипулации в областта на тазовото дъно и други.
Към запушването на шийката на пикочния мехур включва придобита стеноза на шийката на пикочния мехур.
Когато пациента има запушване на шийката на пикочния мехур най-явното оплакване е пълната липса на урина, или болезненото и излизане на малки капки. Понякога в урината може да се забележи и кръв. Освен това може да има и тъпи или коликообразни болки в кръста, ниско в корема или по хода на уретерите.
Диагнозата запушване на шийката на пикочния мехур се поставя въз основа на субективните оплаквания, цистоскопия и ехография и КАТ на бъбреци, полови органи и пикочен мехур, при липса на противопоказания може да се направи и екскреторна урография.
Необходими са и кръвни изследвания за уточняване на креатинина, уреята и пикочната киселина (разпадните продукти в кръвта, които не могат да се отделят с урината).
Лечението на запушването на шийката на пикочния мехур е различно според етиологията, като често е необходима оперативна интервенция.
Палиативно може да се постави временен или постоянен уринарен катетър за оттичане на урината. При повишаване на нивата на креатинина и калия се предприема екстракорпорално очистване на кръвта чрез хемодиализа.
Коментари към Запушване на шийката на пикочния мехур МКБ N32.0
Цецо
Здравейте! Искам да попитам при стеноза на шийката на пикочния мехур възможно ли е мъж да уринира над 2 л. урина при изпито количество вода 1 л.- 1,2 л. При такъв случай не става ли въпрос по-скоро за инфекция в пикочно-половата система?
Здравейте! Необходимо е да се консултирате със специалист уролог.
Здравейте! Искам да попитам при стеноза на шийката на пикочния мехур възможно ли е мъж да уринира над 2 л. урина при изпито количество вода 1 л.- 1,2 л. При такъв случай не става ли въпрос по-скоро за инфекция в пикочно-половата система?