Неврогенна слабост на пикочния мехур, некласифицирана другаде МКБ N31.2
Първичните функционални нарушения на долните пикочни пътища се срещат сравнително често, особено в детска възраст.
При тях липсват лезии на гръбначномозъчните нерви от поясно - кръстцовия отдел (лумбо - сакралния) и затова е прието да се означава като неврогенна слабост на пикочния мехур, некласифицирана другаде.
Етиологията им е свързана с нарушения в терминалната периферия на вегетативната нервна система, осигуряваща функционалната активност на пикочния мехур, уретралните сфинктери и уретрата.
Към неврогенна слабост на пикочния мехур некласифицирана другаде принадлежиат:
- Неврогенен пикочен мехур атоничен.
- Неврогенен пикочен мехур атоничен.
- Неврогенен микочен мехур нерефлекторен.
Според координираността между релаксацията на сфинктерите и контракцията на детрузора по време на микция (уриниране), нарушенията биват:
- Синергични (действащи заедно).
- Диссинергични (действащи поотделно).
Според контрактилната способност на детрузора биват:
- от хиперрефлекторен тип
- от хипорефлекторен тип
Детрузор - сфинктер диссинергия от хиперрефлекторен тип представлява често срещано функционално нарушение, при което пикочния мехур проявява повишена активност и по време на уриниране липсва адекватна сфинктерна релаксация.
Болните имат чести позиви за уриниране. Често докато стигнат до тоалетната са изпуснали малко урина. Бактериурията е почти винаги съпътстващ симптом.
Детрузор - сфинктер диссинергия от хипорефлекторен тип се характеризира се с увеличен мехурен обем, недостатъчна детрузорна контракция по време на уриниране и сфинктерна диссинергия (несъответствие). Има остатъчна урина в мехура. Това нарушение се съпътства с бактерии в урината.
При този тип неврогенна слабост на пикочния мехур болните уринират трудно, с напъване, като след уринирането остава чувство за непълно изпразване на пикочния мехур.
Друг тип неврогенна слабост на пикочния мехур се нарича детрузорна хиперрефлексия (мехурно безпокойство).
Развива се, когато сфинктерите са синергични (работят съгласувано) и нормотонични. Характеризира се с намален мехурен обем и клинични белези на дневно незадържане на урината.
Детрузорната хипорефлексия представлява потискане на проприоцептивната сетивност на пикочния мехур, при което болните не получават позиви за уриниране дори при препълване на пикочния мехур.
Болните са с голям пикочен мехур и уринират рядко с различно количество остатъчна урина в пикочния мехур след уриниране. Диагнозата се поставя по повод на случайно открити, лекувани и повтарящи се уринарни инфекции.
Инсуфициенцията на сфинктерите на уретрата и пикочния мехур представлява органично заболяване на пръстеновидните мускули, с което се нарушава способността им да се съкращават.
Основният клиничен белег е дневното незадържане на урина и то при физическо натоварване, смях, кашлица, тичане и др. Характерно е, че при напълване на мехура, най-малкото напрягане на коремната преса води до спонтанно изпускане по малка нужда (на урина през уретрата).
За лечение на неврогенната слабост на пикочния мехур се използват лекарствени препарати, които повлияват функционалната активност на пикочните пътища, като се прилагат стимулиращи и потискащи функционалната активност средства.
Могат да се използват простагландини, с периферен механизъм на действие, които влияят върху горните пикочни пътища като стимулират функционалната активност на ниво детрузор и сфинктер.
Адреномиметици (ефедрин) имат централен и периферен механизъм и потискат функционалната активност на детрузора и стимулират сфинктера.
Използването на холиномиметици (неостигмин, синтостигмин) стимулират детрузора и имат периферен и централен ефект.
Коментари към Неврогенна слабост на пикочния мехур, некласифицирана другаде МКБ N31.2