Камък в пикочните пътища при други болести, класифицирани другаде МКБ N22.8
Наличието на конкремент в част от отделителната система, дължащо се на друго заболяване се означава като камък в пикочните пътища при други болести, класифицирани другаде.
Камък в пикочните пътища при други, болести класифицирани другаде се наблюдават рядко
Образуването на камъни в пикочните пътища е сравнително често състояние. Причина за синтезата им могат да бъдат следните заболявания и състояния:
- Дехидратация на организма, при което урината се концентрира (при намален прием на течности, престой в горещ микроклимат, обилно повръщане, диария).
- Вродени аномалии на отделителната система (агенезия на бъбрек, стеноза на уретери, раздвояване на уретери, везико - уретерален рефлукс).
- Инфекции на пикочните пътища (пиелонефрит, цистит).
- Паразитози (шистозомоза, ехинококоза).
- Повишено излъчване на калций с урината (фрактура на кост, остеопороза, хиперпаратиреоидизъм, костни тумори, костни метастази);
- Повишено излъчване на оксалати, урея или цистеин с урината и други.
Конкрементите обикновено се синтезират в пиелокаликсната система на бъбрека и се придвижват надолу с движението на урината.
Движението им предизвиква възпаление на лигавицата на отделителната система и типична клинична симптоматика - бъбречна колика. Тя се изявява в оста болка в кръста, продължаваща към слабините, висока температура, болки и парене при уриниране, промяна в цвета на урината (става мътна, с вид на мито месо), гадене и повръщане и други.
Симптомите се допълват от тези на основното заболяване, довело до генезата на камъните.
Поставянето на точна диагноза при камък в пикочните пътища при други болести, класифицирани другаде, става след щателно снетата анамнеза на пациента, както и извършването на редица лабораторни и образни изследвания.
Следи се количеството на урината, киселинността и, нейният състав и утайка, наличието на бактерии в нея, както и тяхната чувствителност към антибиотици. Изследват се серумният креатинин, урея, пикочна киселина, основните йони и други показатели. Прави се ехография на пикочната система, като се търси наличието на конкременти или белези за застой на урина. Някои видове камъни могат да се визуализират и при обикновена рентгенова снимка на корема.
Терапията е насочена към основното заболяване. Паралелно с това се цели повлияването на бъбречните оплаквания, като се предписват спазмолитици, аналгетици, топли процедури, уроантисептици и антибиотици при нужда, адекватен прием на течности.
Могат да се приемат и билки, подпомагащи отделянето на урина, каквито са червената боровинка, кората от бреза и други. При неповлияване на оплакванията и често повтаряне на симптомите на бъбречна колика, може да се обсъди екстракорпорална литотрипсия. Тя обаче е само временно решение ако не се лекува основното заболяване.
Коментари към Камък в пикочните пътища при други болести, класифицирани другаде МКБ N22.8