Камък при шистозомоза [билхарциоза] (В65.-ї) МКБ N22.0
Шистозомозата представлява паразитно заболяване, разпространено предимно в Африка и Близкия изток.
Когато то стане причина за развитието на нефролитиаза, състоянието се означава като образуване на камък при шистозомоза [билхарциоза].
Заболяването се предизвиква от малки паразити от род Schistosoma. В отделителната система на хората паразитира вида Schistosoma haematobium.
Зрелият паразит обитава водата и попада в крайния си гостоприемник - човека, като прониква през кожата. Те мигрират по кръвен и лимфен път до съдовете на малкия таз, където снасят яйца. Яйцата имат шипчета, които пробиват кръвоносните съдове и попадат в пикочния мехур. Там те предизвикват възпаление на лигавицата, предизвикват застой на урината и могат да станат основа за образуване на конкремент.
Образувалият се в пикочния мехур конкремент дава клинична симптоматика, наподобяваща остър цистит: често уриниране (полакиурия), парене при уриниране (дизурия), тежест в долната част на корема, поява на кръв в урината и други. Паралелно или предшестващи са налице и симптомите на шистозомоза: сърбеж и урикариални промени по кожата, главоболие, отпадналост, гадене, повръщане.
Освен типичните за шистозомоза серологични изследвания, за правилното изграждане на диагнозата имат значение анамнезата на пациента (да е имал престой в ендемична страна), изследване на урината за яйца, ехографията на пикочния мехур, цистоскопията с биопсия и други изследвания.
Лечението на пациент с камък при шистозомоза [билхарциоза] бива етиологично и симптоматично.
Етиологично, или насочено директно срещу паразита, е третирането на болния с празиквантел и други производни на квинолина.
Симптоматично е прилагането на спазмолитици, аналгетици, топлинни процедури, адекватната хидратация, антибиотици, уроантисептици. Тези медикаменти целят безпроблемното изхвърляне на камъка по естествен път.
При неповлияване се пристъпва към хирургично лечение.
Профилактиката на заболяването включва избягване на къпане и газене във водоеми в ендемичните зони.
Коментари към Камък при шистозомоза [билхарциоза] (В65.-ї) МКБ N22.0