Костна и сублуксационна стеноза на интервертебралните отвори МКБ M99.6
Костна и сублуксационна стеноза на интервертебралните отвори е състояние, което се харатеризира със стеснение на интервертебралните отвори, следствие на настъпила сублуксация в даден участък на гръбначния стълб. Заболяването може да се наблюдава при индивиди от всички възрасти, като съществени различия в честотата при мъже и при жени не са установени.
Причините за възникване на костна и сублуксационна стеноза на интервертебралните отвори се състоят в травми, дегенративни процеси, засягащи гръбначния стълб, костни екзостози (шипове) и други. Клиничната картина на заболяването се характеризира главно с поява на болка, оток, деформация, нарушена кинетика в засегнатия отдел на гръбначния стълб. При повишаване степента на стенозата на спиналния канал е възможно да възникне компресия на гръбначния мозък и гръбначно-мозъчните нерви, което да допринесе за съотетната симптоматика - болка и изтръпване по хода на крайниците, поява на парализи, нарушена сетивност и други.
Диагнозата костна и сублуксационна стеноза на интервертебралните отвори се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед, както и извършване на някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията.
Лечението на костна и сублуксационна стеноза на интервертебралните отвори се осъществява от специалист и може да бъде консервативно или хирургично. Консервативното лечение включва покой, прилагане на аналгетици, противовъзпалителни средства, покой и други. Оперативно лечение се предприема след адекватна оценка от специалист. Рехабилитацията и физикалната терапия играят съществена роля за бързото и цялостно възстановяване на болните.
Коментари към Костна и сублуксационна стеноза на интервертебралните отвори МКБ M99.6