Медикаментозна остеонекроза МКБ M87.1
Медикаментозна остеонекроза представлява състояние, което се характеризира с некроза на костна тъкан, дължаща се на употребата на различни лекарствени препарати. Заболяването не е често срещано, но може да има сериозни последствия за пациентите. При здрави индивиди, костната резорбция и образуване са в съвъвршенно равновесие, което осигурява наличие на здрави кости с нормален костен метаболизъм. Някои лекарства, най-често бифосфонати, нарушават нормалния костен метаболизъм, като инхибират функциите на остеокластите и понижават ангиогенезата.
Причината за възникване на медикаментозна остеонекроза, както подсказва самото заглавие, е употребата на някои лекарства. Най-често такова костно увреждане може да се наблюдава при употреба на бифосфонати - золедронат, памидронат, алендронат, ризедронат, ибаудронат и други. Освен употребата на тези лекарства, рискови фактори за възникване на това заболяване са и някои системни увреждания като анемия, захарен диабет, затлъстяване, бъбречни заболявания, същевременна употреба на други лекарствени препарати, като химиотерапевтици, стероиди и други.
Клиничната картина при медикаментозна остеонекроза се характеризира с поява на болка в засегнатите кости. Болките в началните стадии на заболяването могат да се проявяват само при физическо натоварване, докато в по-късните етапи болката става постоянна. Характерът на болката варира от тъпа до силна и непоносима. Остеонекрозата при тези болни много често се усложняват с поява на патологични фрактури, и нерядко, това усложнение представлява първа проява на заболяването.
Диагнозата медикаментозна остеонекроза се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията. Допълнителна информация за състоянието на костите може да получим при изследване серумните нива на калций, фосфор и други.
Лечението на медикаментозна остеонекроза може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. При липса на животозастрашаващи противопоказания, при установяване на заболяването, незабаяно се преустановява приемът на лекарството, довело до поява на остеонекроза. При възникване на патологични фрактури, се предприема съответното хирургично лечение. Прилагането на адекватна рехабилитация и физикална терапия е от водещо значение за бързото и цялостно възстановяване на болните.
Коментари към Медикаментозна остеонекроза МКБ M87.1