Хроничен остеомиелит с фистула МКБ M86.4
Хроничен остеомиелит с фистула представлява състояние, което се характеризира с хронично възпаление на костта, довело до образуване на патологичен канал, свързващ гнойната колекция с околните тъкани. Хронифицирането на остеомиелит може да настъпи следствие на недобре лекуван на остър такъв.
Причините за възникване на хроничен остеомиелит с фистула се припокриват до голяма степен с причините за възникване на остеомиелит. В повечето случаи се касае за екзогенна инфекция, проникваща в костите при различен вид травматизъм или хирургична интервенция. В някои случаи инфекцията достига костите чрез хематогенна дисеминация или по съседство, от съседни инфектирани стави. Често срещани микроорганизми като причинители на остеомиелит са стафилококите.
Клиничната картина на хроничен остеомиелит с фистула се характеризира с поява на болка в засегнатите кости. В някои случаи се наблюдава подуване, зачервяване и повишаване температурата над засегнатия участък. Възможно е да са наблюдават и симптоми като общо неразположение, отпадналост, болезненост при движения на крайниците и други. Образуването на фистула, води до дрениране на гнойно съдържимо от костта към съседните тъкани, което води до разпространение на инфекциозния процес.
Диагнозата хроничен остеомиелит с фистула се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, са полезни за уточняване на локализацията и тежестта на уврежданията.
Лечението на хроничен остеомиелит с фистула може да бъде консервативно или хирургично. Консервативното лечение се състои в прилагане на антибиотично лечение и някои видове физикална терапия. Хирургичното лечение се налага за саниране на костта и премахване на фистулата.
Коментари към Хроничен остеомиелит с фистула МКБ M86.4