Мултиплен хроничен остеомиелит МКБ M86.3
Мултиплен хроничен остеомиелит представлява състояние, което се характеризра с костни лезии, възпаление и наличие на болки в костите. Това е рядко заболяване, което се наблюдава с честота 1:1 000 000. Някои автори смятат, че заболяването има автоимунен характер, като заболяването протча със симптоми, подобни на остемиелит, но без наличие на инфекция.
Точните причини за възникване на мултиплен хроничен остеомиелит не са напълно изяснени. Поради рецидивиращия си характер, възпалителните признаци и липсата на установен патоген, заболяването се класифицира към възпалителните заболявания. Заболяването все по-рядко се причислява към автоимунните заболявания и се счита по-скоро, че то принадлежи към наследствените автовъзпалителните заболявания. Към мултиплен хроничен остеомиелит спадат различни подтипове, които се обединяват от сходните патогенетични признаци - фамилна средиземноморска треска, дефицит на мевалонаткиназа, периодичен синдром свързан с TNF рецептор, криопирин-сързан периодичен синдром, Blau синдром, пиогенен стерилен артрит, пиодерма гангренозум, болест на Крон и болест на Бехчет.
Клиничната картина при мултиплен хроничен остеомиелит се характеризира с наличие на болка в засегнатите кости. Болките могат да се проявяват както при покой, така и при движение. Въможно е наличие на системни оплаквания, като отпадналост, висока температура и други.
Диагнозата мултиплен хроничен остеомиелит не винаги се поставя лесно. Необходимо е снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед и извършване на някои образни и лабораторни изследвания. Особено полезни са компютърната томография и магнитния резонанс, които посволяват точна оценка на тежестта на уврежданията, както и на тяхната локализация. От лабораторните изследвания е възможно да се установи повишени нива на С-реактиен протеин, скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ), брой левкоцити, серумен феритин, антинуклеарни антитела и други. Диференциална диагноа се прави с бактериален остеомиелит, сарком на Ewing, левкемия, лимфом, рабдомиосаркома, метастатична невробластома, еозинофилна гранулома, хистиоцитоза и други.
Лечението на мултиплен хроничен остеомиелит е главно консервативно. Едни от най-често предписваните лекарства при това заболяване са нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) и стероиди. Антибиотизите не се прилагат често, тъй като при това заболяване липсва бактериална или гъбична контаминация. Някои специалист препоръчват употребата на азитромицин, поради това, че освен антибактериални, препаратът притежава и противовъзпалителни свойства. При някои случаи може да се прибегне до хирургично лечение, но резултатите невинаги са задоволителни. Физикалната терапия и рехабилитацията са задължителни за бързото и цялостно възстановяване на болните.
Коментари към Мултиплен хроничен остеомиелит МКБ M86.3