Остеомалация при възрастни, дължаща се на намаляване на чревната резорбция МКБ M83.2
Остеомалация при възрастни, дължаща се на намаляване на чревната резорбция, може да се характеризира като синдром или метаболитна болест, наблюдавана след гастректомия или резекция на стомаха, при т.нар. техника на Billroth II, тъй като калциевите соли са разтворими в кисела среда. Страданието се характеризира с дефицитна минерализация на костния матрикс, дължаща се на ниската концентрация на фосфор и калций в резултат на понижената им резорбция от гастроинтестиналния тракт. Същественото в заболяването е увеличаване количеството и генерализирането на остеоидната тъкан.
При остеомалация при възрастни, дължаща се на намаляване на чревната резорбция, всички кости на скелета са остеопоротични, поради което са и обичайно деформирани. Трабекулите са тънки или липсват и са заместени от фиброзна тъкан или остеоид. Остеокластната активност е повишена и лакуните са разширени. Интерстициалната тъкан е васкуларизирана и съдържа млада съединителна тъкан.
Проявите на остеомалация при възрастни, дължаща се на намаляване на чревната резорбция, започват с болки в дългите тръбести кости, ставни болки, деформации и мускулна слабост. Страданието трябва да се подозира при възрастни след стомашна резекция и реконструктивни операции на стомашно-чревния тракт.
Всяка една от костите на скелета може да бъде деформирана поради промените, които детерминират костната якост. Естествено, че костите на долния крайник се поддават значително повече на теглото на тялото. Деформации под формата на кифоза се наблюдават и в гръбначния стълб. Тазовите деформации се характеризират с медиално изместване на ацетабулума, наблюдава се и изостряне ъгъла на симфизното съчленение. Сакралният промонториум се килва напред от телесното тегло. Ребрените деформации са подобни на тези при рахит. Характерни за заболяването са рентгенологично видимите.
Диагнозата остеомалация при възрастни, дължаща се на намаляване на чревната резорбция, се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед и извършване на някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други.
Лечението на остеомалация при възрастни, дължаща се на намаляване на чревната резорбция, е главно консервативно и се осъществява от специалист. Прилага се витамин Д в дозировка от 1000Е дневно. При остеомалация, дължаща се на глутеин-сензитивна ентеропатия, дозировката трябва да бъде значително по-висока. В този период, вниманието на ортопедо-травматолога трябва да бъде насочено към предотвратяване на деформитети на крайниците.
Коментари към Остеомалация при възрастни, дължаща се на намаляване на чревната резорбция МКБ M83.2