Старческа остеомалация МКБ M83.1
Старческа остеомалация представлява заболяване, което се характеризира с нарушена минерализация на костите, следствие дефицит на витамин Д. Заболяването се наблюдава при възрастни индивиди, над 60-годишна възраст, и честотата се повишава значително с напредване на възрастта.
Причините за възникване на старческа остеомалация са настъпващите с напредването на възрастта промени в метаболизма на калций и витамин Д, както и понижаване на абсорбцията на тези съставки ва гастро-интестиналния тракт на възрастните. Допълнителни обстоятелства, които могат да улеснят появата на остеомалация са бъбречни заболявания, диета бедна на витамин Д и калций и други.
Клиничната картина на старческа остеомалация се характеризира с наличие на болка в засегнатите кости, стави или мускули. Болките могат да се проявят както в покой, така и при движение. Освен това, могат да се наблюдават системни оплаквания като отпадналост, разтсройства на стомашно-чревния тракт, мускулна слабост или спазми и други.
Диагнозата на старческа остеомалация се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физиакелн преглед. Извършването на някои образни и лабораторни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, помагат за уточняване тежестта на уврежданията и тяхната локализация.
Лечението на старческа остеомалация е консервативно и се осъществява от специалист. Препоръчва се диета богата на калций и витамин Д, прием на препарати повишаващи абсорбцията на витамин Д, аналгетици, хранителни добавки, съдържащи вит.Д и други. Физикалната терапия и рехабилитацията са неизменна част от терапевтичния процес.
Коментари към Старческа остеомалация МКБ M83.1