Послеродова остеомалация МКБ M83.0
Послеродова остеомалация представлява състояние, което се характеризира с намаляване количеството на витамин Д в организма на жените, след раждането. Повишава се количеството на неминерализираната костна тъкан (остеоид). Нарушен е процесът на минерализация на костта. Заболяването се различава с остеопорозата с това, че при нея се наблюдава редукция на общата костна маса, но при нормален процес на минерализация. Формираната костна тъкан при остеомалацията е структурно по-слаба от остеопоротичната кост и е склонна към фрактури при незначителни усилия.
Причините за възникване на послеродова остеомалация са свързани с дефицита на витамин Д, дефицитна калциева абсорбция, бъбречни болести, излагане на интензивно слънчево обгаряне на кожата, болни на продължителна хемодиализа или с бъбречна недостатъчност.
Признаците и симптомите, които се наблюдават при послеродова остеомалация са болки в костите, мускулна слабост и други. Болките са локализирани в областта на засегнатите кости и крайници. Възможо е да се проявяват при покой или само при движение на крайника. Псевдофрактурите се наблюдават най-често на радиуса и улната, клавикулата, ребрата, медиалния ръб на скапулата, долното рамо на пубиса.
Диагнозата послеродова остеомалация се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои образни и лабораторни изследвания за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията. Рентгенографичните промени са характерни и се наблюдават псевдофрактури, Лузерови зони или Милкманови фрактури. За разлика от остеопорозата, тук се установяват лабораторно хипокалциемия и хипофосфатемия, както и повишение на алкалната фосфатаза.
Лечението на послеродова остеомалация е главно консервативно и се осъществява от специалист. Прилагат се главано диетичен режим, богат на калций и витамин Д, за попълване на дефицита.
Коментари към Послеродова остеомалация МКБ M83.0