Ювенилен полиартериит МКБ M30.2
Заболяването може да започне още на възраст 2-4 години, като се проявява с изразена треска, интоксикация, подуване и болезненост на ставите и се нарича ювенилен полиартрит. В началото на ювенилния полиартрит се засягат големите (коляно, лакът, глезен, тазобедрена става), а след това и малките стави (китка, стави на пръсти). Поражението на ставите е симетрично. Формата на ставите се променя. Има ограничение на движението, а впоследствие и атрофия на мускулатурата и хипотония. Наблюдават се множество мускулни контрактури. В напреднал стадий на заболяването може да се открият промени по костната система. На мястото на гранулация се формира фиброзна съединителна тъкан, което води до сублуксация и разместване. От физикалните изследвания се открива лимфаденопатия, хепатоспленомегалия до 2-3 см, тахикардия, анемия, увеличено СУЕ, левкоцитоза и левкопения.
Диагнозата ювенилен полиартрит се поставя въз основа на анамнестичните данни и данните от клиничната картина. Диференциална диагноза на заболяването се прави с ревматичен и туберкулозен артрит, артрит при бруцелоза, травма, левкемия, лупус еритематодес и други.
Лечението на ювенилния полиартрит е постелен режим с осигуряване на адекватни грижи за болния. Приложение на антибиотици, нестероидни противовъзпалителни средства, антихистамини, глюкокортикоиди. В периодите на ремисия се препоръчват физиотерапевтични и спа процедури.
Прогнозата при своевременно лечение е благоприятна, но в случай на прогресия на заболяването е сериозна.
Коментари към Ювенилен полиартериит МКБ M30.2