Увреждане на мениска в резултат на стара травма или разкъсване МКБ M23.2
Увреждане на мениска в резултат на стара травма или разкъсване е често срещано заболяване при спортисти и хора занимаващи се с активна физическа дейност. Менискът може да се скъса под влиянието на режещи сили на ротация, които въздействат на коляното при резки и бързи движения. Това е особено често срещано в спортове, които изискват бързи движения и реакция. Двата мениска могат лесно да се скъсат при осъществяване на ротация в коляното, докато същото носи в момента тежестта на тялото (опорен крак).
Частично или пълно скъсване на мениска може да възникне, когато човек рязко усуква или завърта горната част на крака, докато ходилото остава неподвижно (например, когато дриблирате около противника си при игра на баскетбол или се извръщате, за да ударите топката на корта). По-висока честота на тази травма се наблюдава с напредването на възрастта и настъпването на износване на лежащия под мениска ставен хрущял.
В един и същи мениск може да има повече от едно скъсване. Ако разкъсването е малко, менискът остава свързан към предната и задната част на коляното, а ако разкъсването е голямо, менискът може да остане прикрепен на тънко "краче" или да се скъса изцяло. Тежестта на разкъсването зависи от разположението и големината му.
Симптоматиката при скъсването на мениск се изразява с известна болка, особено при изправяне на коляното. Болката може да бъде лека и контузеният да продължи заниманието си. Силна болка може да възникне ако парченце от мениска се"заклещи" между бедрената кост и големия пищял на подбедрицата.
Подуване на ставата може да се развие много бързо ако са засегнати кръвоносни съдове или няколко часа по-късно, когато ставата се пълни с течност, произведена от тапициращата ставната кухина синовия като израз на възпаление. Обикновено отокът настъпва до 12-ия час.
Болният със скъсване на мениска може да изпита внезапно усещане за пукане при определено движение в коляното. Освен отока и затоплянето, други често появяващи се симптоми са чувството за блокиране на коляното или чувство за нестабилност. Понякога травмирано в миналото коляно, но нелекувано, става болезнено месеци или години по-късно, особено ако се случи повторна травма.
След травматично увреждане коляното може да прищраква, блокира и създава чувство за несигурност и слабост. Стържене или изкривяване встрани също може да са симптоми на скъсан мениск. Понякога симптомите на менискално скъсване могат да отминат от самосебе си, но по-често остават постоянни или се появяват отново и изискват лечение.
Диагностицирането на увреждане на мениска в резултат на стара травма или разкъсване се извършва посредством следните инструментални методи на изследване:
- рентгенография - не може да покаже увреда на мениска, но може да отхвърли съмненията за счупване, което може да даде същите оплаквания и клинична картина.
- артрография - при това изследване в ставата се инжектира рентгенконтрастна материя, на чийто фон менисците и вътреставните връзки стават видими на обикновена рентгенография (понастоящем този метод е изместен от магнитния резонанс).
- магнитен резонанс - при това изследване енергия от мощен магнит (не използва рентгенови лъчи и е безвреден метод) кара тъканите на коляното да излъчват сигнали, които се възприемат и преработват под формата на образ от компютър, като методът е особено чувствителен за доказване на мекотъканни увреди - скъсване на мениск или връзки на коляното.
- артроскопия - представлява малка оперативна намеса, при която лекарят използва оптична тръба с източник на светлина и камера на върха, която се вкарва в ставата през малък разрез на коляното, образът от вътрешността на коляното се предава на телевизионен монитор (освен като диагностичен метод, по време на артроскопията може да се извърши и лечебна намеса по отношение на скъсания мениск).
Лечението на скъсания мениск зависи от това дали скъсването е малко или по-обширно.
Ако скъсването е малко, а болката и другите симптоми отшумят, лекарят може да предложи неоперативно лечение - в случая система упражнения за заздравяване на мускулатурата около коляното. Най-добре е в началото тези упражнения да се изпълняват под ръководството на Вашия лекар или физиотерапевт, което ще гарантира, че изпълнявате упражненията правилно и сте предпазени от повторение на травмата. Това лечение може да включи и временна шина (средство за обездвижване на крака). Този подход е най-ефективен при малки разкъсвания (5 мм. или по-малко), близо до края на мениска, където заздравяването е много добро, или при лица, които не са подходящи за хирургично лечение.
Ако увреждането на мениска е по-обширно, лекарят може да проведе артроскопска хирургична намеса - чрез видео-асиситирания метод артроскопия - или "отворена" хирургична намеса, за да прецени каква е степента на увредата и да ликвидира разкъсването. Лекарят може да зашие менискът обратно на мястото му (при разкъсвания с големина 1-2 см.), ако пациентът е относително млад, разкъсването е в зона, където кръвоснабдяването е добро и връзките (лигаментите) са здрави.
Провеждането на своевременно и правилно лечение след увреждането на мениска в резултат на травма или разкъсване, с оперативна намеса, която съхранява и поправя мениска може доведе до подновяване на активната спортна дейност при млади спортуващи хора.
Коментари към Увреждане на мениска в резултат на стара травма или разкъсване МКБ M23.2