Други придобити деформации на глезена и стъпалото МКБ M21.6
Стъпалото е едно стабилно еластично образувание, състоящо се от 26 кости, поддържани от лигаменти, плантарна апоневроза и дългите и къси мускули на стъпалото, във формата на полукупол.
Стъпалото има два свода – напречен и надлъжен.
Необходимите движения на стъпалото за поддържане на изправения стоеж и локомоцията се осъществяват в следните стави: тало-крурална става, интертарзални стави, тарзо-метатарзални стави, метатарзо-фалангеални стави, интерфалангеални стави.
Стъпалото изпълнява две функции в опорно-двигателния апарат (ОДА) на човека. Първата е статична, при която то понася цялата тежест на тялото. Втората функция на стъпалото е двигателна, при което то оттласква тялото от опората при ходенето.
Към другите придобити деформации на глезена и стъпалото може да причислим:
Ходило пета (pes calcaneus). При това заболяване след парализа или слабост на плантарните флексори ходилото се притегля в крайна дорзална флексия. Често този деформитет се комбинира с валгус или варус на ходилото.
Руптура на ахилесовото сухожилие – получава се при директна травма или най-често при рязко опъване на сухожилието при бягане или скачане. Руптурата е почти винаги пълна, обикновено на няколко сантиметра над залавното място на сухожилието за петната кост.
Хронична нестабилност на глезенната става – когато при травми на глезенната става, латералният лигамент се скъса и след това не успява да зарасне, може да се получи остатъчна рецидивираща нестабилност на глезенната става. При насилстване на стъпалото в посока на супинация (стъпване накриво). Инцидентите се съпровождат от болки и оток на ставата.
Коментари към Други придобити деформации на глезена и стъпалото МКБ M21.6