Липоиден дерматоартрит (Е78.8ї) МКБ M14.3
Множествената ретикулоцитоза, която се проявява с деструктивен полиартрит и нодуларни поражения на кожата се нарича липоиден дерматоартрит.
Може да се комбинира с хиперхолестеролемия, рак, диабет, хипотиреоидизъм, първична билиарна цироза. Заболяването по-често се среща при жени на средна възраст.
Клиничната картина при липоидният дерматоартрит се характеризира с двустранно развитие на симетричен полиартрит, наподобяващо ревматоиден артрит, с поражение на почти всички стави. Множествената ретикулоцитоза започва бавно, с болка и подуване на ставите и ставните връзки, треска, загуба на тегло. По-късно се развиват признаците на артрит. Артритът често се предшества от поражение на кожата, кето се характеризира с жълто-кафеви и лилави възли (до 2см) с локализация по гърба, ръцете (особено около ноктите), лактите, лицето, шията и ушите.
Диагнозата на липоиден дерматоартрит е комплексна. Рентгенографски се откриват дефекти по костната тъкан, наподобяващи тези при подагра и ревматоиден артрит (остеолиза). За множествената ретикулоцитоза са характерни промени в дисталните интерфалангеални стави.
Лабораторните изследвания могат да покажат умерено увеличено СУЕ, лека анемия, хиперхолестеролемия, имунологични нарушения. Диагнозата се поставя след хистологично изследване на кожа или синовиална течност, което показва инфилтрати, състоящи се от многоядрени гигантски клетки, които съдържат липоиден материал.
В повечето случаи прогнозата е добра. При развитие на ерозивен артрит и тежки поражения на кожата се изисква активно лечение. Липоидният дерматоартрит се лекува с глюкокортикоиди.
Коментари към Липоиден дерматоартрит (Е78.8ї) МКБ M14.3