Подагра, неуточнена МКБ M10.9
Подаграта представлява наследствено метаболитно заболяване, характеризиращо се с остър артрит, отлагане на натриево уратни кристали около ставите и образуване на камъни от повишеното ниво на пикочна киселина.
Към секцията на подагра, неуточнена се включват заболявания с типичната клинична картина за подагра, но причината, за които не е изяснена. Псевдоподаграта е състояние с подобни симптоми, но е резултат от депозиране на калциев пирофостфат дихидрат в ставите. Този тип възпалителен артрит води до подуване, зачервяване, болка и скованост на ставите.
Клиничната картина на подагра, неуточнена, се състои от две форми на протичане:
- Остър пристъп - манифестира се с внезапно начало, често през нощта и се проявява като моноартрит, засягащ най-често метатарзо-фалангеалната става на палеца. Появява се силна нетърпима болка в стават, която не позволява раздвижване или допир. Постепенно ставата отича, кожата над нея се зачервява, става лъскава и опъната. По-рядко се засягат и други стави - колянна, лакътна или на китката. Успоредно с болката се повишава и температурата. Пристъпът постепенно отслабва и може да завърши с оздравяване или кризите се повтарят и заболяването приема хроничен ход. В тези случаи се стига до деформация на засегнатата става.
- Хронична форма - протича като хроничен подагрозен артрит и след около 5 години от първите прояви се появяват характерните за заболяването тофи. Това са малки окръглени образувания с големината на главичка на топлийка до грахово зърно, по-рядко до орех, които се локализират по ушните миди или около засегнатата става. Тофите могат да се възпалят и фистулизират.
Най-честите усложнения на подагра, неуточнена са бъбречните - интерстициален подагрозен нефрит, уратна литиаза, калкулозен пиелонефрит и хронична бъбречна недостатъчност. В по-редки случаи се наблюдават иридоциклити, екземи поражения на сухожилия, бурси и мускули. Подаграта при хронично протичане може да се съчетава с диабет, затлъстяване,. атеросклероза и хипертония.
Диагнозата се поставя въз основа на типичните болкови пристъпи, наличието на тофи и повишените стойности на пикочната киселина в кръвта.
Лечението на подагра, неуточнена се свежда до лечение на острия пристъп, нормализиране на пуриновата обмяна и ограничаване на храните, съдържащи животински вътрешности.
Лечение на острия пристъп - болният се поставя в удобно положение, като засегнатата става се обездвижва. Върху нея се поставят студени компреси. Основното средство, което може да прекъсне болката е колхицин. Колхицин таблетки се прилага перорал в дози в зависимост от болката от 0,5-1 мг 4-6 пъти на ден. Ставният пристъп може да се потисне и с нестероидни средства, като фенилбутазон или индометацин. При липса на ефект от това лечение се прилагат кратки курсове с кортикостероиди през устата или интраартикуларно.
Лечение в интервалите - за нормализиране на пикочната киселина в кръвта се използва медикаментът алопуринол, който потиска синтезата на пикочната киселина, инхибирайки ензима ксантин-оксидаза. Намира се в таблетки по 100 и 300 мг и се предписва в зависимост от състоянието на бъбречната функция.
Болните с подагра не следва да употребяват следните храни: вътрешности, шоколад, месо, дивеч, хайвер, гъби, риби, бобови растения и други. Мазнините се ограничават, а алкохолът се забранява. Прогнозата при засягане на бъбреците и развитие на бъбречна недостатъчност е лоша.
Коментари към Подагра, неуточнена МКБ M10.9