Медикаментозна подагра МКБ M10.2
Пикочната киселина е крайният продукт от обмяната на пурините и се отстранява чрез бъбреците. Процесът на отделяне включва филтруване, секреция и реабсорбция. Част от лекарствата, които се приемат ежедневно, водят до промяна в тези процеси и съответно до състояние на медикаментозна подагра. Индуцираната от диуретици хиперурикемия е често срещана в практиката. Други лекарства, които предизвикват нарушение в метаболизма на пурините и повишаване на пикочната киселина са:
- етамбутол
- салицилати
- пиразинамид
- никотинова киселина
- циклоспорин
- леводопа
- винкристин
- цисплатин
- хидрохлоротиазид
- кетоконазол
- диуретици (тиазидни и бримкови)
- винкристин
- фруктоза
- пиразинамид.
При медикаментозната подагра, често след спирането им, се преустановява хиперурикемията и пикочната киселина се връща към нормалните си стойности.
Както при останалите видове подагра, наднормените концентрации на пикочна киселина в кръвта водят до отлагането и в различни тъкани (уратни тофи). Фагоцитирането на кристалите от левкоцитите се съпровожда с отделяне на лизозомни ензими, причиняващи локален алергично-възпалителен процес. Хронифицирането му, особено в ставите води до фиброзиране и ставни деформации. Отлагането на пикочна киселина в бъбреците причинява интерстициален нефрит и уратна калкулоза.
Най-характерната клинична проява на болестта е острият подагрозен пристъп. Изявява се като моноартрит, започващ внезапно, най-често през нощта, понякога след провокация от по-обилна месна вечеря с употреба на алкохол. Засяга се метатарзофаренгиалната става на крака, по-рядко други стави (на стъпалото, коленни или на ръцете). Появяват се локално възпалителни симптоми съпроводени със силна болезненост. Температурата обикновено е субфебрилна. Пристъпът преминава без остатъчни явления и се повтаря след определено време.
Диагнозата в повечето случаи е лесна. Тя се подкрепя от наличието на типичните подагрозни пристъпи в комбинация с бъбречни изменения, уратни подагрозни тофи и повишение на пикочната киселина в кръвта.
Лечението се състои в прекратяване приема на лекарството, довело до изява на подагра и прием на антиподагрозни медикаменти.
Коментари към Медикаментозна подагра МКБ M10.2