Атрофични стрии МКБ L90.6
Стриите са фини линии по тялото, които се появяват от тъканта под кожата, която се разкъсва от бърз растеж или прекомерно разтягане. Това е често срещано условие, което не причинява значителни медицински проблеми, но може да бъде козметична грижа за някои хора. Други имена за стрии са striae rubrae (червени) и striae albae (бели), striae atrophicans (изтъняла кожа), striae gravidarum (след бременност), striae distensae (разтегната кожа), striae nigrae (черни).
Атрофичните стрии са много чести и обикновено се развиват между 5 и 50 годишна възраст. Те се появяват около два пъти по- често при жените, отколкото при мъжете. Те често се развиват по време на пубертета с обща честота от 25% до 35% или по време на бременност с честота 77%.
Факторите, водещи до развитието на атрофични стрии, не са напълно изяснени. Много от факторите, включително хормони, механичен срив и генетично предразположение, изглежда играят роля. Стриите могат да се появят и при продължителна употреба на орални или локални кортикостероиди и на анаболни стероиди. Те са също така са характерни за синдрома на Кушинг, където има повишена кортикална активност на надбъбречната жлеза, тоест прекомерно циркулиращ кортизол. Атрофичните стрии се наблюдават по-често при хора със синдром на Марфан.
По време на пубертета стрии се появяват в райони, където има бързо увеличаване на размера. При момичетата най-често срещаните места са гърдите, бедрата и глутеуса, докато при момчетата те се виждат на раменете, лумбосакралния регион и бедрата. Други по-рядко срещани места включват корема, горната част на ръцете, врата и аксилата.
Атрофичните стрии обикновено са множествени, симетрични, добре дефинирани линейни атрофични лезии, които следват линиите на разцепване. Първоначално стриите изглеждат като червени до виолетови издигнати линии. С течение на времето цветът постепенно избледнява и лезиите стават атрофични, като повърхността на кожата показва фин, бял, набръчкан външен вид. Стриите могат да бъдат до няколко сантиметри в дължина и няколко милиметра до няколко сантиметра в ширина. Тези, свързани със системната терапия с кортикостероиди и синдрома на Кушинг могат да бъдат по-големи и по-широко разпространени.
Хистологичната находка при атрофични стрии показва намаляване на дермалната дебелина и на колаген в горния дермис. Колагеновите връзки изтъняват и лежат успоредно на епидермиса, но също така са разположени напречно на посоката на стриите. Промените в еластичните влакна са променливи, но дермалният еластин може да бъде фрагментиран и специфичното еластиново оцветяване може да покаже забележимо намаляване на видимото съдържание на еластин в сравнение със съседната нормална дерма. Наблюдава се липса на космени фоликули и други кожни придатъци.
Диагнозата на атрофични стрии обикновено е проста, но диференциалната диагноза включва линейна фокална еластоза, която за пръв път е описана от Burket през 1989 година.
В настоящата практика, дори и при значителния дерматологичен напредък в локалните медикаменти и светлинните устройства, лечението на атрофични стрии остава недостижима цел. Избягването на бърза загуба на тегло може да помогне да се предотврати появата им, особено при високорискови групи като тийнейджъри и бременни жени. Тийнейджъри със стрии могат да очакват известно подобрение с течение на времето.
Атрофичните стрии най-често реагират на фармакологични продукти и клинични интервенции в ранен стадий. След като станат бели (striae albae) стават доста трудни за лечение. Интензивното овлажняване на лезиите и употребата на витамин С, плодови киселини, ретиноли и други фармацевтични продукти са препоръчани за ранно лечение на атрофични стрии. Локалното приложение на третиноин 0.1% е показало значително подобряване на клиничния облик на ранни стрии. Не трябва да се използва при бременни или кърмещи жени поради тератогенни ефекти. Употребата на други ретиноиди, като адапален и тазаротен, също може да се окаже обещаваща за лечението им.
Лечението с лазер с пулсираща светлина от 585 нанометра при ниски енергийни плътности подобрява състоянието на атрофични стрии. Обикновено се изискват няколко процедури на интервали от 4 до 6 седмици. Лазери и източници на светлина, излъчващи ултравиолетово облъчване показват, че потискат striae albae. Подобрението се дължи на увеличаване на меланиновия пигмент, хипертрофия на меланоцитите и увеличаване на броя на меланоцитите.
Симптоми и признаци при Атрофични стрии МКБ L90.6
Лечение на Атрофични стрии МКБ L90.6
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЕУЦЕРИН ОЛИО ПРОТИВ СТРИИ 125 мл
ДЕВА КРЕМ ПРОТИВ СТРИИ - 200 мл
НАТУРАЛНО СТУДЕНО ПРЕСОВАНО 100 % МАСЛО ОТ ШИПКА 10 мл. БЮТИ КЛУБ
МУСТЕЛА МАТЕРНИТЕ КРЕМ ПРОТИВ СТРИИ 150 мл
МИНИСКАР КРЕМ 30 г
МУСТЕЛА МАТЕРНИТЕ КРЕМ ПРОТИВ СТРИИ 250 мл
ЗОЯ ГОУС ПРИТИ КАКАОВО МАСЛО 60 гр.
ХИП МАСАЖНО ОЛИО ПРИ СТРИИ 100 мл 90903
ЕТЕРИКА МАСЛО ПРОТИВ ЦЕЛУЛИТ И СТРИИ 50 мл
ЛАНАФОРМ АНТИЦЕЛУЛИТЕН ГЕЛ 200 мл.
МУСТЕЛА МАТЕРНИТЕ ОЛИО ПРОТИВ СТРИИ 105 мл
ЗОЯ ГОУС ПРИТИ АРГАНОВО МАСЛО 15 мл
Библиография
Fitzpatrick's dermatology in general medicine, Seventh edition, Chapter Disorders of the dermal connective tissue
http://www.dermnetnz.org/topics/stretch-marks-striae/
https://en.wikipedia.org/wiki/Striae_atrophicans
http://emedicine.medscape.com/article/1074868-treatment
Коментари към Атрофични стрии МКБ L90.6