Други форми на хипертрихоза МКБ L68.8
Към рубриката други форми на хипертрихоза се отнася генерализираната хипертрихоза.
Хипертрихозата се определя като прекомерен растеж на окосмяването по тялото извън нормалната вариация в сравнение с индивиди от същата раса, възраст и пол, като засяга области, които са предимно андроген-независими. Генерализираната хипертрихоза може да бъде вродена или придобита.
Вродената генерализирана хипертрихоза е рядко автозомно-доминантно заболяване. При нея мекото лануго, обхващащо цялото тяло на новороденото, с изключение на дланите и ходилата, не се заменя с терминална коса след раждането. Ланугото може да нарасне до 10 сантиметра дължина. Вродената генерализирана хипертрихоза може да се дължи на фетален алкохолен синдром. Тя обхваща лицето, тялото и крайниците, без признаци на преждевременен пубертет или вирилизация. Предпубертетната хипертрихоза се наблюдава в иначе здрави бебета и деца, където вземат участие лицето, гърба и крайниците. Вродената генерализирана хипертрихоза може да бъде диагностичен симптом при някои заболявания като:
- липоатрофия (синдром Lawrernce-Seip)
- синдром на Корнелия де Ланге
- краниофациална дизостоза
- синдром на Уинчестър
- синдром на Rubinstein-Taybi
- дистрофични булозна епидермолиза
- порфирии
- гингивална фиброматоза
- болест на Krabbe
- синдром на Waardenburg
- лимфедем
- синдром на Оливър-МакФарлейн
Придобитата генерализирана хипертрихоза може да се дължи на различни причини, включително:
- странични ефекти на лекарства
- метаболитни и ендокринни нарушения
- дерматомиозит
- инфекциозни болести
- недохранване
- анорексия невроза
- тумори на яйчниците
- надбъбречни неоплазми
Тя се характеризира с постепенно превръщане на велусните косми върху челото, слепоочията и крайниците до терминални. Характерното за нея е, че няколко косъмчета излизат от един и същ космен фоликул.
Има различни подходи за лечение на други форми на хипертрихоза като:
- козметични процедури
- лазерно лечение
- фармакологично лечение
Трябва да се подчертае, че не всички лечения са ефективни в дългосрочен план. Изборът на лечение трябва да се направи като се вземат предвид местоположение на излишното окосмяване, неговата асоциация с комплексни аномалии и възрастта на пациента. Фармакологичното лечение се състои от ефлоринитин - специфичен и необратим инхибитор на ензима орнитин, който се намира в космения фоликул и стимулира растежа на косата.
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Други форми на хипертрихоза МКБ L68.8