Придобита ланугинозна хипертрихоза МКБ L68.1
Придобитата ланугинозна хипертрихоза е изключително рядко състояние, което се характеризира с бързото израстване на дълги и нежни, тип лануго косми, предимно по веждите, челото, ушите и носа. Описана е за първи път през 1865 година от Turner, като са описани само с 50 известни случая в медицинската литература. Придобитата ланугинозна хипертрихоза наподобява вродената такава, но с уточнението, че се появява при възрастните индивиди и е свързано с подлежащ злокачествен процес.
Причини
Причината за възникване на придобита ланугинозна хипертрихоза е неизвестна, но се предполага, че се развива в отговор на отделените от туморното образувание субстанции и хормони. Повечето описани случаи са свързани с малигнена патология на вътрешните органи - бели дробове, гърди, матка, черва, пикочен мехур и лимфни възли.
Много по-рядко придобитата ланугинозна хипертрихоза се свързва с немалигнени заболявания - анорексия невроза, хипертиреоидизъм, СПИН. Състоянието също така може да бъде страничен ефект от лечение с:
- антиконвулсанти - фенитоин
- имуносупресори - циклоспорин
- вазодилататори - диазоксид, миноксидил
- антибиотици - стрептомицин
- диуретици - ацетазоламид, спиронолактон
- кортикостероиди
- интерферон
Клинични характеристики
Придобитата ланугинозна хипертрихоза се характеризира с внезапна трансформация на всички космени фоликули до лануго, като има характерен краниокаудално разпространение - най-силно изразено по лицето. При някои пациенти са засегнати силно области като трункуса, подмишниците и крайниците. За разлика от тях, дланите, ходилата, скалпа и пубисната област не се въвличат в процеса. Космите са тънки и непигментирани. Състоянието се асоциира и с други симптоми като:
- глосит
- уголемен език
- разстройства на вкуса и обонянието
- диария
- загуба на тегло
- увеличени лимфни възли
Анормалният растеж на космите може да предшества или следва новообразуванието. Генерализираната придобита хипертрихоза може да доведе до различни системни състояния, включващи централната нервна система, инфекции, недохранване, акродиния, порфирия и аномалии на щитовидната жлеза (особено хипотиреоидизъм при деца).
Лечение
Основна цел на лечението при придобита ланугинозна хипертрихоза е да се повлияе злокачественият процес. При отстраняване или излекуване на тумора се наблюдава регресия на израсналите косми.
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Придобита ланугинозна хипертрихоза МКБ L68.1