Пилонидална киста с абсцес МКБ L05.0
Пилонидалната киста е пълна с течност торбичка (киста), която се развива по протежение на опашната кост в близост до срединната линия на седалището. Тези кисти обикновено съдържат косъм и остатъци от кожа, като може да се развие синусов тракт. Възможно е поява на повече от една дупка (отвърстие) на повърхността на кожата, като те често са свързани със синуса под кожата. Повечето хора свързват думата синус с носа, но синусите могат да се появят навсякъде по тялото. Синус е просто медицински термин за канал или кухина.
Пилонидалните синуси обикновено не предизвикват забележими симптоми, освен ако не се инфектират. Това може да доведе до развитие на пилонидална киста с абсцес. Признаците за наличие на инфекция включват болка, зачервяване и подуване в засегнатия район.
Точната причина за поява на пилонидална киста е неясна. Терминът "пилонидален" означава "гнездо на косми".
Пилонидална киста се появява обикновено при хора на възраст между 15 и 30 години и е много по-рядко явление при хора над 40-годишна възраст. Мъжете са по-засегнати от жените. Въпреки че е много по-рядко срещано, пилонидални кисти могат да се развиват и в други части на тялото, като ръцете.
Въпреки че има няколко теории за причината на пилонидална болест, повечето учени в днешно време смятат, че пилонидалната болест е придобита (отколкото вродена) и че е причинена от проникването на косъм в по-дълбоките подкожни тъкани през разширени космени фоликули в кожата. В отговор на това дразнене и усещане на чужд материал, тялото произвежда локална възпалителна реакция, което води до образуване на киста около врасналия косъм.
Рискови фактори за развитие на пилонидален синус включват:
- Прекомерно изпотяване
- Локална травма в сакрококцигеалната област
- Фамилна анамнеза за пилонидална кисти
- Обилно окосмяване
- Работа, свързана с дълъг престой в седнало положение, или шофиране
Симптомите на поява на пилонидална киста с абсцес включват:
- Болка в долната част на гръбначния стълб
- Зачервяване на кожата
- Топлина на кожата
- Локализиран оток
- Изтичане на гной от отвор в кожата (синусов тракт)
- Повишена температура (рядко)
Диагностицирането на пилонидална киста се извършва въз основа на симптомите на пациента и находките от физикалния преглед. Обикновено не са необходими кръвни изследвания или образни изследвания, за да се постави първоначалната диагноза.
Лечението на пилонидална киста с абсцес се състои първоначално от антибиотици и дрениране на абсцеса чрез малка хирургична процедура, наречена инцизия и дренаж. Ако инфекцията продължава, се препоръчва обикновено хирургично отстраняване на синуса.
Прогнозата за пациенти с пилонидална болест е отлична. Но повторение на пилонидалната болест е често срещана - повторна поява на пилонидална киста има при 40-50 % от пациентите.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Пилонидална киста с абсцес МКБ L05.0