Остър лимфаденит на долните крайници МКБ L04.3
Лимфаденит е медицински термин, използван за възпаление на лимфните възли, причинен често от инфекция.
Лимфните възли са пълни с бели кръвни клетки, които помагат на тялото да се бори с инфекциите. Когато лимфните възли се заразят, това е обикновено поради инфекция, започнала някъде другаде в тялото. Нормалният лимфен възел е малък по размери. Когато лимфните възли се заразят, те обикновено увеличават размера си.
Основната причина за развитие на остър лимфаденит на долните крайници е инфекция със стафилокок или хемолитичен стрептокок. Много от предавани по полов път инфекции са отговорни за увеличаване на ингвиналните лимфни възли. Сифилисът се придружава от увеличени, подвижни, твърди и безболезнени ингвинални лимфни възли. Гениталните херпесни лезии са характерни множество малки ерозии върху еритемна основа, обикновено групирани. Те са изключително болезнени и често са придружени от двустранна или едностранна ингвинална аденопатия.
Симптомите на остър лимфаденит включват: увеличени, болезнени, повишена чувствителност и подвижност на ангажираните лимфни възли и зачервяване на лежащата над тях кожа. Лимфаденитът може да доведе до поява на системни симптоми: висока телесна температура, главоболие, втрисане, отпадналост, загуба на апетит.
Диагнозата на остър лимфаденит се поставя въз основа на находките от физикалния преглед, анамнезата и направените изследвания: кръвна картина и култура, както и биопсия.
Лечението на остър лимфаденит на долните крайници зависи от какъв вид е инфекцията, разпространена в лимфните възли. Терапията се състои от антибиотици, медикаменти за облекчаване на болката и повишената температура, както и при необходимост дрениране или аспирация на увеличените лимфни възли.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Остър лимфаденит на долните крайници МКБ L04.3