Други увреждания на перитонеума при инфекциозни болести, класифицирани другаде МКБ K67.8
Перитонитът е възпалително заболяване, което се причинява от инфекциозен агент бактерии или гъбички.
Други увреждания на перитонеума при инфекциозни болести, класифицирани другаде могат да се причинят от ешерихия, стрептококи, стафилококи, ентерококи, клостридий, бактероиди, клебсиели, гонококи, пневмококи, хемолитичен стрептокок, хламидии, трепонема, туберкулозен бактерий, тиф и др.
Тифният перитонит (peritonitis typhosa) се проявява като твърде често усложнение при боледуващите от коремен тиф. Пътят за инфектиране на перитонеалната кухина е ентерогенен - чрез диапедеза или чрез перфорация на чревната стена от тифозни язви.
Перитонитът се изявява 10-15 дни след началото на заболяването, което най-често има епидемичен характер.
Други увреждания на перитонеума при инфекциозни болести, класифицирани другаде е първичен стафилококов перитонит, който се наблюдава изключително рядко. Инфектирането става по хематогенен път от стафилококови инфекции на назофаринкса, кожата, белите дробове.
При пневмококов перитонит пътищата на инфекцията са хематогенен или лифогенен при плевро - пулмонално пневмококово огнище, през влагалището при пневмококов вулвовагинит и през червата.
Стрептококовият перитонит има метастатичен, като основното заболяване е грип, гнойна ангина, еризипел, бронхопневмония - отключващи стрептококовия перитонит.
Клинична картина на други увреждания на перитонеума при инфекциозни болести, класифицирани другаде
При тифния перитонит на фона на тежката клинична картина на основното заболяване разпознаването на язвено - тифната перфорация е трудно. Анамнестично липсват симптомът „кинжална болка” и точен час на перфорацията. Ако диагнозата коремен тиф е сигурна, трябва да се мисли и следи за това усложнение, още повече че рентгеновото изследване за свободен газ е трудно осъществимо поради много тежко общо състояние.
Клиничната картина на много рядка форма на перитонит след грип е тежка и прогнозата е съмнителна.
Клиниката на пневмококовия перитонит започва внезапно и бурно, с висока температура до 39 - 40 градуса. Появява се болка в корема, повръщане, понякога и диария. Болните са неспокойни, в тежко състояние и не са в пълно съзнание.
Клинично стрептококовият перитонит се появява бурно, с висока температура до 39 - 40 градус, тежко септично състояние и левкоцитоза. Дишането е учестено с цианоза по устните, появява се септична диария.
Диагноза и лечение на други увреждания на перитонеума при инфекциозни болести, класифицирани другаде
Диагнозата се поставя от клиничната картина, физикалното изследване, анамнестични данни за основното заболяване и микробиологичното изследване.
При поставяне на правилна диагноза лечението е консервативно с акцет върху антибиотичното лечение. При извършена лапаротомия по повод остър корем, голямо значение за лечението има лаваж и дренаж на коремната кухина.
При интензивно лечение на основното заболяване, антибиотична терапия, адекватна реанимация и ранна операция при перфорация на червата прогнозата е добра.
Коментари към Други увреждания на перитонеума при инфекциозни болести, класифицирани другаде МКБ K67.8