Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на апендикса Остър апендицит Остър апендицит с перитонеален абсцес

Остър апендицит с перитонеален абсцес МКБ K35.1

от 05 сеп 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Остър апендицит с перитонеален абсцес МКБ K35.1 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

› Въведение

› Честота

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза 

› Диференциална диагноза

› Лечение

Въведение

Под апендицит се разбира възпалението на апендикуларния израстък на сляпото черво. Възпалението на апендикуларния израстък е едно от най-честите хирургични заболявания, които се срещат в ежедневната практика. Възпалителният процес в апендикуларния израстък се развива, когато в лумена на стената на апендикса проникват патогенни микроорганизми. Особено значение се отдава на богатия лимфен апарат в стената на апендикса. Едно от усложненията на възпалението е остър апендицит с перитонеален абсцес.

Възпалителният процес на апендикса не обхваща веднага цялата стена. Той започва от мукозата, след това преминава към жлезната тъкан и чак след това обхваща мускулариса и серозата. Срокът за развитието на възпалителния процес е различен и зависи от вирулентността на микроорганизмите и реактивната способност на организма. Ако организмът има повишена реактивна способност, срокът за развитие на възпалителния процес е по-продължителен - вместо 12 или 24 часа той трае 48-72 часа. В някои случаи около деструктивно променения апендикс, се образува инфилтрат, който представлява защитна реакция на организма срещу разпространението на възпалителния процес.

В образуването на инфилтрата участват част от оментума, тънкото и дебелото черво. След образуването на периапендикуларен инфилтрат общото състояние се подобрява, болката намалява и се локализира в дясна коремна половина. Температурата и левкоцитозата може да достигнат до норма. Периапендикуларния инфилтрат след адекватно лечение може да вземе обратно развитие. Понякога обаче инфилтрата се втечнява и се превръща в периапендикуларен абсцес.

Честота

Въпреки намаляващата честота на остър апендицит през последните десетилетия, той остава най-често срещаното спешно хирургично заболяване, засягащо корема. Апендицит се среща най-често при деца в тийнейджърска възраст. Едно от най-честите усложнения и най-важните причини за повишената заболеваемост и смъртност е перфорацията, независимо дали е ограничена и локализирана или неограничена в коремната кухина. За разлика от тенденцията, наблюдавана при апендицит, честотата на перфорация нараства. Приблизително 20% от диагностицираните пациенти с остър апендицит имат клинични данни за перфорация. Този процент е много по-висок при възрастни пациенти.

Причини

Сред микроорганизмите, които най-често са отговорни за остър апендицит с перитонеален абсцес, са различни аероби и анаероби, на които нормалното местообитание е дебелото черво при хората. Най-често изолираният аеробен микроорганизъм е Escherichia coli, а най-често наблюдаваният анаеробен организъм е Bacteroides fragilis. Видът на изолирания микроорганизъм зависи основно от степента на обструкция на апендикса, което е най-честият патофизиологичен механизъм, водещ до неговото възпаление.

Патофизиология

Апендикуларният абсцес е сред най-честите усложнения на остър апендицит. Това се дължи на инвазията на апендикса от бактериални микроорганизми след обструкция. Апендиксът е локализиран близко до границата между тънкото и дебелото черво и е естествено местообитание на голямо разнообразие от бактерии. Следователно е предразположен към развитие на усложнения, когато има обструкция.

Съчетан с инфекция, остър апендицит може да бъде животозастрашаващ. Обструкцията на лумена на самия апендикс стои в основата на неговото първично възпаление. От друга страна следват нарушено кръвообращение и вторична инфекция. Възпалителни медиатори заедно с различни бактериални токсини и протеолитични ензими от неутрофилите се освобождават, което води до образуването на абсцес около апендикса.

Симптоми

Остра коремна болка

Няколко дни след прекарана апендектомия или при перфорирал апендицит, след като болният има вече възстановена перисталтика, състоянието на болния се влошава. Изведнъж започват болки в малкия таз с образуване на крушовиден възпалителен тумор, който понякога може да се види или се опипва. Температурата става септична, появява се разтрисане, пулсът се ускорява, левкоцитозата нараства, общото състояние на болния говори за тежка интоксикация.

Болните получават тенезми (болезнени позиви за дефекация) и диария със смущения от страна на пикочния мехур и правото черво, изразени в често уриниране без наличието на възпаление на пикочния мехур или слузни диарии, изпускания по голяма нужда, септични температури, балониране (подуване) на корема и задръжка на газовете. Мускулна защита, но съвсем слабо изразена, може да се установи в долния корем.
При ректално или вагинално туширане се установяват болезненост, оток или флуктуация в Дъгласовото пространство. Често пъти тези абсцеси се пробиват спонтанно в правото черво или вагината и болните оздравяват.

Диагноза

Палпация на корем

Ключът към ефективната и точна диагноза е подробната и задълбочена анамнеза. Началото на оплакванията, локализацията на болката, излъчването и продължителността и, облекчаващи фактори, са важни данни за правилното поставяне на диагнозата. Симптомите при апендикуларен абсцес са предимно нетипични в сравнение с апендицит и включват висока температура, постоянна болка в дясната част на корема, продължителна диария и др. За окончателно поставяне на диагнозата се използват различни видове изследвания в следната последователност:

  • Физикален преглед - физикалният преглед е основно фокусиран върху коремните находки. Пациентите често са в увредено общо състояние, с дифузна коремна болка, висока температура и учестен пулс. Дори минималният натиск върху корема може да предизвика изразена реакция от страна на пациента поради силната болка (симптом на Блумберг).
  • Кръвни изследвания - при пациенти с апендикуларен абсцес често се открива следната лабораторна констелация при кръвни изследвания:
  1. Левкоцитоза
  2. Повишен ц-реактивен протеин (CRP)
  3. Повишена скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ)

При изследването на урокултура често се открива персистираща полимикробна бактериемия, което силно загатва за наличието на абсцес.

  • Образни изследвания - сред най-често използваните образни изследвания са:
  1. Рентгенография на корем - не е сред предпочитаните изследвания, особено при съмнение за апендикуларен абсцес (няма диагностична стойност). Чрез него единствено могат да бъдат изключени други основни причини за симптомите.
  2. Ултразвук - чрез ехографията на корем може да бъде визуализирана абсцесната кухина около самия апендикс.
  3. КТ на корем - скенер на корем е сред предпочитаните методи за диагностицирането на апендикуларен абсцес. Чрез това изследване могат да се определят точната локализация на абсцеса, неговата големина и засягането на други органи и системи.

Диференциална диагноза

Остър апендицит с перитонеален абсцес трябва да се диагностицира рано и да се лекува своевременно не само за намаляване на заболеваемостта и смъртността, но също така е важно да се разграничи от други коремни заболявания, проявяващи се с болка в дясната част на корема, гадене, повръщане, сред които са:

  • Извънматочна бременност
  • Терзио на тестис или яйчник
  • Абсцес на мускулус илиопсоас
  • Целулит

Лечение

Оперативно лечение

Не съществува универсално стандартно лечение за остър апендицит с перитонеален абсцес. Основното лечение включва дренаж на абсцесната кухина, заедно с антибиотична терапия. Антибиотиците трябва да се започнат незабавно след поставяне на диагнозата поради риск от генерализиране на инфекциозния процес. Продължителността на лечението с интравенозни антибиотици варира от 5 до 10 дни. Често се прилага двойна или тройна комбинация от антибиотици.

Основният метод за дрениране на абсцесната кухина е оперативното лечение. Хирургичното отстраняване на апендикса, заедно с дренаж на абсцеса могат да се извършват както чрез отворена хирургия, така и лапароскопски.

 Изображения: freepik.com

4.0/5 3 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 СОФАРМА
8.08лв.

ЦИПРОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 10 СОФАРМА

Библиография

https://www.nhs.uk/conditions/appendicitis/complications/
https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1130&sectionid=79748274
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peritonitis/symptoms-causes/syc-20376247
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/acute-appendicitis
https://emedicine.medscape.com/article/773895-overview

Коментари към Остър апендицит с перитонеален абсцес МКБ K35.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър апендицит с перитонеален абсцес МКБ K35.1
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 14:26
    Коментирайте "Остър апендицит с перитонеален абсцес МКБ K35.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4004 дни, 19 часа и 56 мин.

Лечение на абсцес - Сумаммед 500 мг

преди 4613 дни, 18 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 49 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 17 часа и 1 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 3 часа и 35 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 23 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АЛПЕЦИН ШАМПОАН УБИЕЦ НА ПЪРХОТ 250 мл

ХИ+АЛ ГЕЛ 30 г

ЖАВАЛАТ МАТОЧИНА (ЛИСТ) капсули * 60

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

ГОШ DNA 1 ДЕЗОДОРАНТ РОЛ ОН ЗА ЖЕНИ 75 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДИ ДЖИ ЕЛ УЛТРА (DGL ULTRA) ДЕГЛИЦИРИЗИРАН СЛАДНИК КОРЕН капсули * 90 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:20:23

АУГМЕНТИН таблетки 875 мг / 125 мг * 14 GLAXOSMITHKLINE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:19:51

ИБЕРОГАСТ перорални капки 20 мл BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:10:47

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:07:35

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 14:06:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival