Задържан зъбен корен [ретенционен] МКБ K08.3
През време на процеса на никнене известен зъб от съзъбието може да спре своята еволюция и да бъде задържан в съответната челюст под лигавицата или костта. Такъв зъб, чийто зъбен корен, пресрочи времето на пробиването и остане временно или постоянно затворен в челюстта, се нарича задържан зъбен корен [ретенционен]. За причините на ретинирането на зъбите съществуват различни теории. Задържан зъбен корен [ретенционен] се отнася също и за частична коренова структура, която остава в челюстта след екстракция или фрактура на нормален зъб.
Причините за задържан зъбен корен са следните:
1. Наследствени фактори, обуславящи правилното никнене на зъбните зародиши. При някои зъби, какъвто е случаят с кучешкия зъб, пробивното място се намира на значително разстояние от мястото на зъбния зародиш. При пробива си този зъб трябва да преодолее не само това дълго разстояние, но може да срещне някои пречки. Тази е почти най-честата причина за ретенция на корена на кучешките зъби, чиито зародиши се намират близо до назоорбиталния ъгъл. Особено честа причина за задържан зъбен корен [ретенционен] е преждевременната загуба на млечните кучешки зъби, вследствие на което съседните зъби се придвижват към центъра на дефекта и по този начин препречват пътя за пробива на постоянния кучешки зъб. Зъбният зародиш може да не лежи в посоката на никненето си, а в тангенционално разположение спрямо нормалната посока на никненето. По този начин корена на зъбът се развива в напречно направление и остава напълно затворен в костта. В стремежа си обаче да пробие понякога такъв зъб излиза навън в областта на небцето, лицето, синусите или носната кухина. Причините за ретенцията на мъдреца се състои също така в известни пречки при прорязването, оказани от страна на костта и венеца. Мъдрецът на долната челюст например при своето прорязване трябва да преодолее многозначителни препятствия. Така дисталната част на короната му често се намира под възходящия клон на мандибулата, която му препречва пътя за пробив. Така че за да може корена на зъбът да продължи растежа си нагоре, трябва да преодолее дебелата и особено твърда костна тъкан, която трябва да бъде резорбирана.
2. Причини от патологично естество за задържан зъбен корен [ретенционен].Случайни травми или фрактури в областта на даден зъб през време на пробива или вече поникнал зъб могат да създадат сериозни проблеми - счупване на коронката на зъба и оставане на корена в челюстта. Причини от възпалително естество, хормонален дисбаланс и метаболитни нарушения могат да доведат до разрушаване на коронката на зъба и оставане на корена непокътната в алвеоларната кост. Известни дегенеративни процеси и заболявания на зъбите причиняват също могат да доведат до дегенерация на коронката и ретенция на корен. Срастване на някой зъб с челюстта е фактор, който също може да причини задържан зъбен корен.
Диагноза и лечението на задържан зъбен корен [ретенционен] е свързано с големи затруднения. Последните започват още с определяне точното местоположение на ретинирания корен. Преди всичко е необходимо да се установи чрез палпация къде е разположен ретинираният корен. Ако това е невъзможно, налага се да бъде разчетена правилно рентгенографията, което е от извънредно голямо значение, откъдето ще бъде предприета интервенцията. Лечението на ретинираните зъбни корени става по четири метода: механичен, хирургичен, ортопедичен и хирургично - ортопедичен.
Коментари към Задържан зъбен корен [ретенционен] МКБ K08.3