Пиоторакс с фистула МКБ J86.0
Пиоторакс е заболяване на плеврата известно още като плеврален емпием. Пиотораксът представлява натрупване на гной в плевралната кухина. Обикновено е вторично заболяване. Първичен е само при открита гръдна травма. Най-често възниква в резултат на инфекция на белите дробове - пневмонии, туберкулоза, бронхиектазии. В някои случаи може да премине в пиоторакс с фистула.
Има три стадия в развитието на пиоторакса: ексудативен, пролиферативен, стадий на организиране. През ексудативния стадий се осъществява натрупване на гной в гръдната кухина. През пролиферативния стадий става допълнително натрупване на възпалителни клетки и се образуват гнойни джобове. През организационния стадий настъпва резорбиране на гнойната колекция и формиране на съединителна тъкан, която е причина за образуване на сраствания. Тези сраствания могат да ограничат нормалното разгъване на белите дробове и като резултат възникват нарушения в дишането.
Симптомите на пиоторакс включват кашлица, със силно затруднено издишване, силна болка в гърдите. При перкусия се установява притъпление, а при аускултация - отслабено до липсващо везикуларно дишане.
Диагнозата се поставя въз основа на оплакванията на пациента и рентгенографията с характерна находка. Най-подробна информация дава торакоцентезата. Тя е диагностичен метод, който може да се използва и за лечение. Състои се в следното: иглата се въвежда до горния ръб на долно разположеното ребро. В изтеглената течност се установява повишение на левкоцитите, ниско рН, намалено съдържание на глюкоза, повишени нива на LDH, високо съдържание на протеини. Може да се открият и инфекциозните причинители.
Лечението се състои в изтегляне на гнойното съдържимо. Може да се сложи поставяне на дренажи под ултразвуков контрол, за да се визуализира точното място на поставяне на дренажа. При по-тежки случаи се налага отваряне на ограничена част от плевралната кухина, с последващо заместване на отстранената плевра с оментум или мускул. Лечението на фистулите се състои в оперативно затваряне. Задължително се назначават антибиотици след направена антибиограма.
Пиоторакс с фистула включва следните болестни състояния:
- пиоторакс с бронхоплеврална фистула
- пиоторакс с хепатоплеврална фистула
- пиоторакс с медиастинална фистула
- пиоторакс с плеврална фистула
- пиоторакс с торакална фистула
Пиоторакс бронхоплеврална фистула представлява необичаен проход или изкуствено създадена комуникация между бронх и плевралната кухина. Може да се получи като сериозно следоперативно усложнение, след тежки инфекции на белите дробове, пневмоторакс, тежка форма на туберкулоза. Симптомите са силна болка в гърдите, задух, затруднено издишване, кашлица със слузно-гнойни храчки.
Пиоторакс хепатоплеврална фистула е изкуствено създаден канал между плеврата и черния дроб. Симптомите, освен задух, кашлица, болки в гърба и гърдите, включват и болки в дясното подребрие. Може да има и жълтеница.
Пиоторакс с медиастинална фистула е изкуствено създаден отвор между органите на медиастинума. Симптоматиката е различна в зависимост от това кои органи и структури са въвлечени в изграждането на тази фистула. Може да има оплаквания, свързани със засягане на аортата като тежест в гърдите. Може да има припадъци, вследствие кръвозагуба при разкъсване на голям кръвоносен съд. Може да има дори и неврологични симптоми, вследствие намалената перфузия на мозъка, ако има засягане на големи кръвоносни съдове.
Пиоторакс с плеврална фистула се характеризира с фистула върху плевралната повърхност. Симптомите са кашлица, болки в гърдите, повишена температура, силно затруднено издишване.
Пиоторакс с торакална фистула - фистула върху гръдната кухина.
Коментари към Пиоторакс с фистула МКБ J86.0