Абсцес на медиастинума МКБ J85.3

Абсцес на медиастинума представлява гнойно-некротично възпаление с образуване на една или повече кухини, изпълнени с гной и локализирани в медиастинума.
Причините за абсцес на медиастинума могат да бъдат различни гнойни възпалителни заболявания на органите, локализирани в медиастинума. Руптурата или перфорацията на хранопровода може да доведе до медиастинален абсцес. Медиастиналните кисти също могат да абсцедират.
Клиничната картина при абсцес на медиастинума е много различна в зависимост от това кой орган от медиастинума обхваща абсцеса. Преобладават основно симптомите на компресия като задух, цианоза, тахикардия (сърцебиене), придружени от цианоза и световъртеж. Температурата е висока 38-39 градуса. Общата отпадналост и рязката загуба на тегло са също много чести. При засягането на nn frenicus, който инервира диафрагмата могат да има и хълцане.
Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата, физикалната находка, рентгенография, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, лабораторни изследвания, микробиологични посевки в култури, имунологични тестове.
Лечението на абсцес на медиастинума е основно с антибиотици - Клиндамицин, Ампицилин, Амоксицилин, Метронидазол или други в зависимост от изолираната патогенна флора. Много често при запуснати случаи се налага комбинирането на повече от един вид антибиотици. Когато абсцесната кухина е голяма се налага поставяне на дренаж за евакуация на гнойната колекция.
Усложненията при абсцес на медиастинума са сраствания с перикардната торбичка, както и сепсис, които може да бъде фатален.
Коментари към Абсцес на медиастинума МКБ J85.3