Канабиноза МКБ J66.2
Канабиноза е белодробно заболяване, причинено от излагане на прах от обработката на канап. Спада към професионалните белодробни заболявания и засяга хора, които обработват коноп сезонно.
Блокирани са малките дихателни пътища, което уврежда сериозно белодробната функция. Заболяването се характеризира с бронхоспазъм, в резултат на вдишването на вредните прахове.
Канабинозата протича с кашлица, хрипове, сърбеж в очите, течащ нос. Симптомите са по-изразени в началото на работната седмица и до края на седмицата отзвучават.
Диагнозата се поставя на базата на анамнезата, физикалното изследване и някои други диагностични методи - спирометрия, кръвно-газов анализ, рентгенография на гръден кош, компютърна томография.
Лечението на канабинозата е насочено към облекчаване на симптомите. Най-важно е да се избегне въздействието на вредния прах. За тази цел се използва защитно облекло и маски и прилагане на мерки за контрол. Пушачите се съветват да спрат тютюнопушенето. Назначават се бронходилататори. По-тежките случаи могат да изискват пулверизатори и ортостатичен дренаж, както и лекарства за намаляване на възпалението в белите дробове (кортикостероиди). Може да се наложи допълнително кислородотерапия и дихателни упражнения.
Прогнозата на канабиноза е добра. В повечето пациенти, симптомите са временни и нямат дългосрочни ефекти. Повечето хора се възстановяват напълно след елиминирана на вредното въздействие. Хроничната експозиция в продължение на години, обаче, може трайно да увреди белодробната функция. Макар и рядко, смъртта при канабиноза е възможна.
Наблюдават се следните усложнения: хроничен бронхит, дихателна недостатъчност.
Коментари към Канабиноза МКБ J66.2