Бисиноза МКБ J66.0
Бисиноза, известна още като "понеделнишка треска" и "болест на кафявия бял дроб" е професионално заболяване на белия дроб, причинено от излагане на прахове от памук в недостатъчно проветриви работни среди. Заболяването е форма на професионална астма и възниква често при работниците в текстилната промишленост.
Бисинозата се среща често в развиващите се страни. Тютюнопушенето увеличава риска от това заболяване. Многократната експозиция на памучен прах може да доведе до хронични белодробни заболявания със задух или хрипове.
Симптомите при бисиноза обикновено се появяват в началото на работната седмица. Те обикновено отслабват до края на седмицата. Симптомите при бисиноза са подобни на тези при астма и включват стягане в гърдите, кашлица, хрипове. Симптомите обикновено изчезват, когато праховата експозиция е приключила. Ако експозицията продължава белодробната функция може да бъде трайно увредена.
Диагнозата се базира на анамнезата, физикалното изследване, рентгенография на гръден кош, компютърна томография, функционални белодробни тестове.
Най-важното в лечението на бисинозата е да се спре експозицията на памучен прах. Спирането на цигарите е много важно за хората с това състояние. За облекчаване на леки до умерени симптоми се използват бронходилататори. При по-тежки случаи се прилагат инхалаторни кортикостероиди. Те намаляват възпалението в белите дробове. Ако нивото на кислород в кръвта е ниско, се налага кислородотерапия. Дихателни упражнения и физическа активност също могат да помогнат за подобряване на здравето на болния.
Бисинозата е предотвратимо заболяване. Превантивните мерки включват: носене на маски при работа с памук, ползване на защитна екипировка, както и спиране на тютюнопушенето.
Прогнозата на бисиноза обикновено е добра. Обикновено отзвучава след приключване на експозицията. Ако контактът с памучен прах продължи, може да се стигне до необратими увреждания на белите дробове. Заболяването обикновено не се смята за животозастрашаващо.
Коментари към Бисиноза МКБ J66.0