Графитна фиброза (на белия дроб) МКБ J63.3
Графитна фиброза (на белия дроб) възниква при продължително инхалиране на графитен прах. Графитът има фиброзогенен ефект върху белите дробове. Застрашени са работещите с графит, както и работещите във въгледобивната промишленост.
Графитната пневмокониоза се характеризира с патологични изменения в белите дробове — дифузна фиброза и грануломи. В крайна сметка тези промени водят до хроничен бронхит и емфизем и нарушена функция на белите дробове. Нарушена е способността на алвеолите да транспортират кислород в кръвта. Макроскопски плевралната повърхност е осеяна с черни петна с различни размери. В белодробния паренхим също има черни отлагания от графит.
При простата форма на заболяването се наблюдава бедна симптоматика, ако има такива. Пациентът се нуждае само от наблюдение, за да се гарантира, че заболяването не напредва. Въпреки това, ако болестта прогресира, може да причини сериозни увреждания на белите дробове - унищожаване на белодробната тъкан и близките кръвоносни съдове. Белодробната тъкан губи своята еластичност и способността си да функционира нормално. Тази по-тежка форма на графитната белодробна фиброза е известна като прогресивна масивна фиброза. Тя може да предизвика недостиг на въздух, кашлица с отделяне на черни храчки, стягане и болка в гърдите. Заболяването може да стане инвалидизиращо в късните си форми и може да доведе до дихателна недостатъчност. В резултат на заболяването, пациентите стават по-податливи към инфекциозни заболявания, най-вече туберкулоза.
Пълна анамнеза, физикален преглед и дори рентгенография на гръден кош, не са достатъчни за диагностициране на графитната фиброза. Поради това може да се наложи компютърна томография и функционални белодробни изследвания. Често, обаче заболяването може да бъде окончателно диагностицирано само чрез белодробна биопсия. Тъканният материал може да бъде получен по един от следните начини: чрез бронхоскопия, бронхоалвеоларен лаваж и хирургична биопсия.
Лечението започва с трудоустрояване на болния. Прилагат се бронходилататори, кортикостероиди, противовъзпалителни средства, както и общоукрепващи медикаменти. При по-тежки форми на заболяването се налага кислородотерапия. Ако настъпи бактериална инфекция - антибиотици.
Прогнозата при леки форми на графитна фиброза (на белия дроб) е добра. Пациентите с тежка форма на заболяването могат да имат сериозни бъдещи проблеми. Състоянието им непрекъснато се влошава и с течение на времето настъпва дихателна недостатъчност.
Коментари към Графитна фиброза (на белия дроб) МКБ J63.3