Берилиоза МКБ J63.2
Берилиозата е хронично професионално белодробно заболяване, причинено от инхалация на частици от берилий или негови съединения. Заболяването представлява алергична реакция към берилия.
Берилиозата се среща главно при хора, които работят с берилий.
При еднократно или продължително вдишване, белите дробове стават свръхчувствителни към берилий. Развиват се малки възпалителни възли, наречени грануломи. Грануломите се наблюдават и при други хронични заболявания като туберкулоза, саркоидоза и понякога може да бъде трудно да се направи разлика между тези заболявания и берилиоза. Рядко се откриват грануломи в други органи, включително и черен дроб. В крайна сметка този процес води до рестриктивна белодробна болест и нарушена белодробна функция.
Има два вида берилиоза: остра и хронична.
- Остра берилиоза - причинява се от кратковременна експозиция. Среща се рядко
- Хронична берилиоза - причинява се от продължителна експозиция. Среща се по-често от острата, но все пак е относително необичайно състояние
Първата поява на симптомите може да варира от седмици до десетки години от първоначалната експозиция. При някои индивиди еднократна експозиция може да предизвика берилиоза. Основните симптоми се дължат на тежко възпаление на белите дробове. Клинично пациентите имат суха кашлица и задух при физически усилия. Понякога може да има храчки с примеси от кръв. Други симптоми са болки в гърдите, ставни болки, загуба на тегло и повишена температура. Протичането е като при пневмония. При тежки случаи берилиозата може да доведе до белодробно сърце и сърдечна недостатъчност.
За диагнозата важно значение имат анамнезата, физикалното изследване и протичането. Наличието на положителен кръвен тест, който показва алергична чувствителност към берилий, потвърждава диагнозата. Чрез белодробна биопсия се установяват грануломи в белите дробове. Други изследвания, които могат да бъдат от полза са рентгенография на гръден кош, КТ и функционално белодробно изследване.
Берилиозата е нелечима, но симптомите могат да бъдат лекувани. Най-важната стъпка в лечението на берилиоза е да се избегне по-нататъшното излагане на берилий. Медикаментозното лечение включва главно кортикостероиди. Тези лекарства не променят измененията, които вече са настъпили в белите дробове.
Симптоми и признаци при Берилиоза МКБ J63.2
- Умора
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Загуба на тегло
- Болка в гръдната област
- Синкаво оцветяване на кожата и лигавиците
Коментари към Берилиоза МКБ J63.2