Варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление МКБ I83.9
Змиевидното нагъване на подкожните вени на долните крайници при липсваща инфекция или рана, се нарича варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление. Боледуват по-често жените.
Причина за развитие на заболяването варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление е преди всичко генетичната предразположеност и унаследяване. Венозните стени постепенно загубват своята здравина и еластичност, което води до развитие на венозна клапна недостатъчност. Развива се венозен рефлукс - венозната кръв от долните крайници не може да се върне обратно към сърцето и оказва напрежение и допълнително преразтягане на венозните кръвоносни съдове. Набюдава се стаза на кръвния ток.
Други често срещани причини и рискови фактори за развитие на варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление са:
- бременност;
- затлъстяване;
- носенето на тесни и впити неудобни дрехи;
- дейности, свързани с продължително правостоящо положение;
- туморни образувания в близост до вените или такива, които обхващат венозните съдове.
Клиничната картина при варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление се характеризира със следните оплаквания:
- тежест в долните крайници, особено в края на работния ден;
- оток на долните крайници, който преминава след почивка;
- умора;
- "неспокойни" крака през нощта;
- стрелкаща болка в областта на най-силно изразената венозна стаза;
- пигментация на кожата;
- ограничен дерматид.
Диагноза на заболяването варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания, като целенасочено се задават въпроси и се търси фамилна обремененост на пациента.
Важни за диагнозата са следните методи на изследване:
- проба на Тренделенбург - пациентът е в легнало полежение, изследваният крак се вдига нагоре до изпразване на вена сафена магна, поставя се есмарх дистално о устието на тази вена, след което болният се изправя и се освобождава есмархът. Ако вената се изпълни веднага с кръв отгоре-надолу, пробата е положителна - наличие на клапна инсуфициенция;
- проба на Шварц - установява се тласъчна палпация върху проксималният сегмент на вената в периферния и край;
- проба на Делбе-Пертес - пациентът е в изправено положение и му се поставя есмарх, така че да се спре венозния приток по повърхностните вени. Пациентът се разхожда за около 2-3 минути, след което се отчита пробата. За положителна проба се приема при намаляване на варикозните вени или при тяхното пълно изчезване.
Инструменталните методи на изследване, които имат важно значение за правилното поставяне на диагнозата варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление са:
- доплерова сонография - неинвазивно изследване с помощта на ултразвук;
- флебография - във вените се въвежда контрастна материя с помощта на рентгенов метод се изобразява локализацията на венознта стаза - методът е с много богата информативна стойност;
- флеботонометрия - измерване на венозното налягане с помощта на пункция на гърба на стъпалото.
Лечение на варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление може да бъде:
- неоперативно лечение - подходящ двигателен режим на пациента с комбинация от венотонични и съдовоукрепващи медикаменти - гелове, кремове или под формата на таблетки;
- склерозираща терапия - инжектиране в съответната варикозна вена на склерозиращо вещество, което лизира венозната стена;
- оперативно лечение - предприема се при декомпенсирана клапна недостатъчност на вените, която не се повлиява от неоперативните методи на лечение или е настъпило усложение при тяхното прилагане.
Коментари към Варикозни вени на долните крайници без язва или възпаление МКБ I83.9