Мигриращ тромбофлебит МКБ I82.1
Заболяване на венозните кръвоносни съдове, което се характеризира с мигриращи и рецидивиращи тромбози на повърхностните вени, се нарича мигриращ тромбофлебит. Мигриращият тромбофлебит засяга различни зони, но най-често повърхностните вени на долните крайници.
Причина за развитието на мигриращ тромбофлебит в някои случаи може да не се установи. Характерно за мигриращия тромбофлебит е, че се среща по-често при пациенти с:
- вирусна инфекция;
- повишена съсирваемост на кръвта;
- възпалителни изменения на ендотела на венозната съдова стена.
Мигриращият тромбофлебит се среща и при пациенти с васкулити - полиартеритис нодоза или облитериращ тромбангиит - болест на Бюргер.
Клиничната картина при заболяването мигриращ тромбофлебит се характеризира със следните оплаквания:
- излъчваща по хода на засегнатата вена болка;
- шнуровидно надебеляване на съда;
- зачервяване на надлежащата кожа.
Тези симптоми след определено време изчезват и се появяват в друга част на тялото, в зависимост от разположението на мигриращия тромбофлебит, поради тази причина заболяването може да продължи с месеци, години и да засегне вени в областта на мозъка и на вътрешните коремни органи.
Диагнозата на заболяването мигриращ тромбофлебит се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания, от данните при физикалния и инструментален преглед.
От физикалния преглед при оглед и палпация се установява зачервената кожа и шнуровидното задебеляване на засегнатата вена.
С по-информативна стойност са резултатите от проведените инструментални изследвания:
- ултразвуково изследване;
- венограма и други.
Диференциална диагноза на заболяването мигриращ тромбофлебит се извършва с паракарциномен тромбофлебит. Заболяването паракарциномен тромбофлебит се развива при някои ракови заболявания. Поради тази причина неповлияването дълго време на един мигриращ повърхностен тромбофлебит от проведената терапия трябва да насочи вниманието на лекаря към евентуално раково заболяване. В този случай е необходимо грижливо да се търси наличието на раково заболяване в организма:
- карцином на стомаха;
- карцином на панкреаса (задстомашната жлеза);
- карцином на белия дроб.
Лечение на мигриращ тромбофлебит зависи от причината, довела до това заболяване. Използват се следните лекарствени медикаменти:антикоагуланти;нестероидни противовъзпалителни;антибиотици - при наличие на бактериална инфекция;противовирусни медикаменти - при наличие на инфекция с вирусна генеза.
Коментари към Мигриращ тромбофлебит МКБ I82.1