Аневризма на артерия на долен крайник МКБ I72.4
Към аневризма на артерия на долен крайник могат да бъдат причислени аневризми на артерия поплитея и аневризми на бедрената артерия.
- Аневризма на артерия поплитея
Тя е най-често срещаната артериална аневризма, при това предимно с билатерална локализация и/или в комбинация с друга периферна артериална аневризма или с аортна аневризма. Доказан рисков фактор за аневризмалното разширение се смята честото и екстремно движение в колянната става, при което размера на задколянната артерия се променя многократно и при това значително.
Всяка лесно доловима или интензивна пулсация в задколянната област, необяснима периферна дълбока венозна тромбоза или невралгия на тибиланите нерви са симптоми, които насочват за подобно изследване с оглед диагностициране на поплителана аневризма. При данни за пулсираща маса в тази област, изследвания с дуплекс-Доплер (или ехография) са наложителни, последвани от компютърно-томографска ангиография или стандартна ангиография.
Поплитеалната аневризма нерядко остава неразпозната и твърде често се проявява внезапно с акутно протичаща артериална исхемия, вследствие тромбозирането на сака. В подобни случаи спешната артериална реконструкция е задължителна, в противен случай бедрената ампутация е задължителна. Оперативната намеса при симптоматичните пациенти е показана в планов ред, докато при асимптомните има дискусия относно вида на артериалния заместител. Смята се все пак, че поплитеална аневризма, чийто диаметър надминава 100% диаметъра на приводящата неразширена артерия, е показана за планова интервенция, даже когато тя е асимптомна. Следоперативните усложнения са редки, предимно тромбоза на трансплантата или периферна дълбока венозна тромбоза. Следоперативното наблюдение е задължително ежемесечно поне 3 месеца подред, а след това на всеки 3 месеца, с проследяване на периферния пулс и контролно изследване на периферно артериално налягане и индекс на налягането глезен/ръка.
- Аневризми на бедрените артерии
По честота аневризмите на бедрените артерии се нареждат на второ място след тези на артерия поплитея. Те също са заболяване, заплашващо с тежки усложнения - периферна емболизация, тромбоза на сака или руптура. Бедрените аневризми се подразделят на тип І - при засягане само на общата бедрена артерия и тип ІІ - със засягане и на дълбоката бедрена артерия (бедрената бифуркация).
В около 40% аневризма на артерия на долен крайник протичат асимптомно, други 30% се проявяват със симптоматика на локална компресия - болка (притискане на н.феморалис) или периферна оточност (компресия на в.феморалис, евентуално дълбока венозна тромбоза). Останалите 30% от бедрените аневризми се демонстрират чрез своите усложнения - най-често периферна емболизация, причиняваща артериална исхемия. В 15-20% от случаите тази исхемия протича акутно, заплашвайки виталността на крайника, ако своевременно не се извърши съдова реконструкция. Местната симптоматика при физикален преглед се изразява в наличие на пулсираща маса по хода на бедрените съдове и систолен шум в 50% от случаите. Дуплекс-Доплеровото изследване или ехографията са достоверни изследвания, които позволяват уточняване размерите на аневризмата и наличието на вътресакова тромбоза. КТ-ангиографията или артериографията са необходими за уточняване на възможни промени по артериалните магистрали от аортата до поплитеалната бифуркация, предвид планирането на оперативна намеса.
Симптоматичните или усложнени бедрени аневризми могат да бъдат оперирани при нисък оперативен риск. Макар и асимптомни, такива аневризми с диаметър над 25 мм трябва да бъдат оперирани без забавяне. Малки асимптомни бедрени аневризми без интрамурален тромб при много възрастни хора и при такива с висок оперативен риск могат да бъдат проследявани периодично на 6 м. с ехография с оглед сравняване на промените в размерите им или появата на вътреаневризмална тромбоза. Резултатите при плановите интервенции са много добри, съпроводени с малко усложнения и незначим процент смъртност, но спешните операции при настъпили усложнения често се придружават от компликации, включително исхемия с последваща ампутация.
Навременна диагностика и адекватно лечение на аневризма на артерия на долен крайник е задължително условие за постигане благоприятен изход от заболяването.
Коментари към Аневризма на артерия на долен крайник МКБ I72.4