Аневризма на илиачна артерия МКБ I72.3
Аневризма на илиачната артерия е състояние, при което се наблюдава торбовидно ограничено разширение на стената на илиачния кръвоносен съд - образува се аневризмен сак, засягащ всички елементи на съдовата стена. Големината на сака на аневризмата варира от 2 до 18 см. в диаметър. Много често аневризмата на илиачната артерия се развива в комбинация с аневризма на абдоминалната (коремната) артерия.
Причина за развитие на аневризма на илиачната артерия е свързана с наличието на атеросклероза и по-рядко с фибромускулна дисплазия.
Клиничната картина на аневризма на илиачната артерия се дължи на усложненията, които могат да настъпят. Характерна особеност на аневризмата на илиачната артерия е, че поради местоположението си, тя протича безсимптомно - без наличие на оплаквания, които да притесняват пациента.
Най-честото усложнение, с което се демонстрират аневризмите на илиачната артерия, е руптура (разкъсване) на кръвоносния съд на мястото на аневризмата. В резултат на руптурата се явява тежък коремен кръвоизлив, който може да доведе до хеморагичен шок и остър хирургичен корем. Тогава, когато аневризмата не руптурира, илиачната аневризма може да се изяви с компресионен синдром на:
- нервните структури - невралгична болка по седалищния нерв или болка по протежението на бедрения нерв;
- уретера - хидронефроза, хематури (наличие на кръв в урината), колика;
- венозна стаза на крайника.
Диагнозата на аневризма на илиачната артерия се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента, след физикален и инструментален преглед.
От физикалния преглед при палпация се установява болезнена пулсираща маса в илиачната област (през ректума или през влагалището). Ако се аускултира (преслуша) съответната коремна област, ще се установи систолен шум.
От инструменталните изследвания се извършва:
- ехография - дава данни за ориентация за локализацията на аневризмата;
- компютърна томография;
Лечението на аневризма на илиачната артерия се осъществява чрез оперативна интервенция. Операцията е показана при илиачна аневризма, надминаваща двойно диаметъра на нормалната артерия (над 3 см.). Оперативната техника включва лигиране проксимално и дистално от аневризмата (от двата края на аневризмата) и възстановяване на артериалната магистрала с байпас от аортата или илиака към бедрената артерия. При рискови болни се извършва феморо-феморален (крос-овър) байпас.
Коментари към Аневризма на илиачна артерия МКБ I72.3
Димитър Колев
ВЪПРОС: В кои софийски болници е възможно да се оперира аневризма на вътрешна илиачна артерия и Здравната Каса заплаща ли операцията?
Здравейте! Не сме запознати с болничната инфраструктура в гр. София. Бихте могли да се свържете по телефона с представители на местни болници и да потърсите необходимата ви информация. Всяка болница с отделения по кардиохирургия и съдова хирургия, би трябвало да могат да осъществят подобна операция.
ВЪПРОС: В кои софийски болници е възможно да се оперира аневризма на вътрешна илиачна артерия и Здравната Каса заплаща ли операцията?