Аневризма на артерия на горен крайник МКБ I72.1
Аневризма на артерия на горен крайник представлява ограничено разширение на артериалната стена, включващо всички нейни слоеве, което се демонстрира с увеличение на диаметъра на съда с над 50% спрямо този на прилежащата непроменена артерия.
Аневризма на артерия на горен крайник най-често е резултат от атероклеротични промени в стените на артериите, но някои редки заболявания също могат да причинят тяхното появяване. Такива болести са някои вродени страдания - синдром на Марфан, Ехлер-Данлос, Ердхайм; някои придобити артериити като Такаяшу, системен лупус еритематозус, болест на Бехчет и други; някои септични състояния (микотични или инфектирани аневризми) или дори системно повтаряща се травма.
Според формата си аневризмите на артерия на горен крайник се разделят на фузиформени и сакциформени. В зависимост от наличието на една или няколко аневризми, те се определят като единични, множествени и комбинирани. Според клиничната им картина се делят на асимптомни, симптоматични и усложнени.
Когато са локализирани в дълбочина между мускулите аневризми на артерия на горен крайник, могат да останат дълго време асимптомни и недиагностицирани. Нерядко диагнозата се поставя при образно изследване по повод периферна артериална болест или при палпиране на пулсираща маса по хода на магистралните съдове. В последния случай от полза може да бъде аускултацията на артерията, при която се долавя характерен систолен шум. В зависимост от локализацията си аневризма на артерия на горен крайник може да бъде дори видима (подутина с пулсации) или да причинява компресия на съседни структури - вени, нерви и други. Особено опасни усложнения на наевризмите са периферната емболизация с тромботични маси от аневризмалния сак или тромбозата на сака, причиняващи акутна артериална исхемия, както и аневризмалната руптура.
Аневризма на артерия на горен крайник се диагностицира бързо и сравнително точно с дуплекс-Доплер или със стандартна ултразвукова ехография, при което се демонстрират не само размерите и вида им, но и наличието на вътресакова тромбоза.
Лечението на аневризма на артерия на горен крайник е хирургично. Осъществява се резекция на аневризмата с интерпозиция или без резекция с байпас между незасегнатите сегменти на артерията плюс лигиране на съда на входа и изхода на аневризмата.
Коментари към Аневризма на артерия на горен крайник МКБ I72.1