Мозъчен инфаркт, причинен от неуточнена оклузия или стеноза на церебрални артерии МКБ I63.5
Мозъчен инфаркт представлява образуване на некроза в някоя част на мозъка поради пълно прекъсване или силно намаляване на кръвотока към нея, което клинически се проявява с неврологичен или психичен дефицит.
Мозъчен инфаркт, причинен от неуточнена оклузия или стеноза на церебрални артерии може да се дължи на тромбоза или емболия на някоя от тези артерии. Клиничната картина на заболяването зависи от локализацията на мозъчния инфаркт.
Синдром при запушване на a.basilaris - нейната тромбоза нерядко се предшествува от преходни парези, диплопия, световъртеж, говорни разстройства и други. Те са ту от едната, ту от другата страна. При пълно запушване се развива квадриплегия, корова слепота, пареза на черепномозъчните нерви (афагия, афония). Болният е в съзнание, но е абсолютно неподвижен. Разбира какво му се говори, но единственият му начин на общуване е движението на очните ябълки във вертикална посока. Това е известно в специалната литература като "locked in sindrom". Прогнозата е лоша, макар че са описани болни, които са живели повече от 1 година след развитието на тромбозата.
Синдром на запушване на задната мозъчна артерия - главният симптом е коровата хемианопсия, съчетана понякога с преходна сензорна афазия, алексия, дори с хемихиперестезия и хемипареза.
Диагнозата мозъчен инфаркт, причинен от неуточнена оклузия или стеноза на церебрални артерии се поставя с помощта на образни изследвания като компютърна томография и магнитен резонанс на главата. Лечението на заболяването може да бъде консервативно или инвазивно.
Коментари към Мозъчен инфаркт, причинен от неуточнена оклузия или стеноза на церебрални артерии МКБ I63.5