Вътресърдечна тромбоза, некласифицирана другаде МКБ I51.3
Към вътресърдечна тромбоза, некласифицирана другаде, спадат стара върхова тромбоза, стара предсърдна тромбоза, стара аурикуларна тромбоза и стара камерна тромбоза.
Вътресърдечните тромбози са често срещано явление при пациенти с исхемичен инсулт (до 26% от пациентите с цереброваскуларни инциденти). Ехокардиографското установяване на тромбите е от изключително голямо значение, тъй като представлява индикация за продължителна антикоагулантна терапия, която има за цел да понижи риска от инсулт и евентуално да доведе до разграждане на тромба. Вътресърдечните тромби могат да се образуват по време на различни сърдечни заболявания, протичащи със стаза или забавяне на кръвотока (остър миокарден инфаркт, аневризма на лява камера, кардиомиопатии и миокардити, клапни заболявания или протези; предсърдно мъждене).
Ехокардиографията представлява идеален метод за диагноза и оценка на вътресърдечни тромби. Тромбът се идентифицира като дискретна ехогенна маса с ясно изразени граници, които са различими от заобикалящия ендокард и може да се наблюдава както по време на систолата така и на диастолата.
Камерните тромби обикновено се образуват на върха на лявата камера, най-често при пациенти с аневризма на лява камера или след остър инфаркт на миокарда (вследствие на дискинезия/акинезия на даден сегмент). Нужно е повишено внимание за разграничаване на тромба от трабекулите и за отхвърляне вероятността от наличие на артефакти, което да доведе до фалшиво положителни резултати.
Предсърдните тромби се срещат по-често в лявото предсърдие при наличие на предсърдно мъждене или трептене, стеноза на митралната клапа и други. Тромботичният риск като цяло е свързан със забавянето на кръвотока. Обикновено трансторакалната ехокардиография има ограничени възможности за установяване на предсърдни тромби и в повечето случаи има ориентировъчен характер. Прилагането на цветен Доплер и контраст могат да улеснят диагнозата, но като цяло транторакалната ехокардиография остава с малко възможности за диагностициране на предсърдни тромби. Трансезофагеалната ехокардиография от друга страна представлява златен стандарт за поставяне на диагнозата вътрепредсърден тромб (висока специфичност и чувствителност на метода), тъй като позволява много добро визуализиране на лявото предсърдие и белодробните вени.
Лечението на вътресърдечна тромбоза, некласифицирана другаде, е консервативно с прилагане на адекватна антикоагулантна терапия.
Коментари към Вътресърдечна тромбоза, некласифицирана другаде МКБ I51.3